A hagyományokhoz híven, a Hűség Napja alkalmából díszünnepségen vehették át a város legrangosabb kitüntetéseit azok a személyek, közösségek, akik Sopron hagyományainak, kultúrájának megőrzéséért és ápolásáért, a város közigazgatásáért, szociális és egészségügyi ellátásáért, oktatásáért és sportjáért, tudományos és gazdasági életének fejlesztéséért maradandót alkottak és alkotnak.
Dr. Fodor Tamás köszöntőjében felidézte az áldozatvállalás, a hűség, a történelmi pillanatokban való felelősségteljes döntéshozatal fontosságát. Kihangsúlyozta azt az 1276-beli eseményt, amely a szabad királyi városi rang elnyeréséhez köthető: a soproniak túszul ejtett fiaik élete árán nyitották meg a városkaput a király előtt, amiért IV. Kun László 1277-ben jutalmul Szabad Királyi Város rangot adományozott Sopronnak.
- 1277-ben is áldozatvállalás történt, amely megalapozta a soproniak hűségét, és amely a mai nap számára is üzenetet hordoz. Megalapozta azt a gazdagságot, azt a jövőt, amelynek ma is részesei vagyunk - mondta dr. Fodor Tamás. -Mindannyiunknak meg kell hoznunk a magunk áldozatát, hogy gazdagabbak legyünk, és nem csak anyagi értelemben. Ma, amikor, erkölcsi válságot élünk az áldozatvállalásra sokkal inkább szükségünk van, mint valaha, ahhoz hogy Európában talpon maradhassunk - fejtette ki Sopron polgármestere, aki a város nevében megköszönte a kitüntetetteknek mindazt, amit áldozatvállalásukkal a városért tettek, hogy méltó és követendő példaképei a város minden polgárának.
Firtl Mátyás, Sopron és környéke országgyűlési képviselője köszöntő beszédben szólt az egybegyűltekhez. ,, Sopron jutalma az a felemelő tudat, hogy a megpróbáltatás nehéz óráiban minden tisztességes polgár megtette kötelességét. Jutalma minden tisztességes polgárának az a tiszta lelkiismerete, amellyel előbb-utóbb oda állhat az örök Bíró ítélőszéke elé, ahol javára fog szolgálni az, hogy Isten és ember törvényeinek engedelmeskedve, nem hagyta cserben hazáját a baj idején." - idézte a képviselő Sopronyi-Thurner Mihály polgármester gondolatait, melyeket a népszavazás 10. évfordulója alkalmából mondott. tartott ünnepi beszédében mondta ezeket a szavakat.
A Sopron Város Díszpolgára címet 2009-ben dr. Horváth Dénes kapta, aki személyesen nem tudott jelen lenni az eseményen, de hangfelvételről mondta el gondolatait. A „Pro Urbe Sopron" díjat dr. Vladár Gábor, a Soproni Református Egyházközség lelkésze, a Pápai Teológiai Akadémia rektora vette át az ünnepségen.
Sopron város idei további díjazottjai:
„Civitas Fidelissima" díj: Horváth Vilmos
„Civitas Fidelissima" díj: a Páneurópai Piknik'89 Alapítvány
„Dr. Király Jenő" díj: Dr. Grubits János
„Humanitás" díj: Dr. Árvay Györgyné
„Sopron Kultúrájáért" díj : Dr. Tillné Schmidt Edit
„Sopron Kultúrájáért" díj posztumusz: Kövesi György
„Sopron Kiváló Pedegógusa" díj: Fendrik László
„Sopron Kiváló Pedegógusa" díj: Horváth Péter
„Sopron Sportjáért" díj : Dr. Orbay László
„ Wälder József" díj: Szánthó Gyula
„Ifj. Flandorffer Ignác" díj: Horváth Péter
„Sopron Ifjú Tehetsége" díj: Kovács Gergely
„Sopron Szolgálatáért" díj: Bella Árpád
„Sopronért Emlékérem": dr. Baranyai Lenke, Bánfalváért Baráti Kör Egyesület, Bódi Ottó, Erdész Nándor , dr. Galgóczy László, Krisch Imre,dr. Vetsey-Körmendi Ágnes, Castanea Környezedvédő Egyesület, Honvédelmi Hagyományőrző Egyesület Soproni Tagegyesülete, dr. Horváth József , dr. Szarka László
Polgármesteri elismerő oklevél: Erdős Tiborné
A díjátadást követően 18 órakor a Hűségzászlónál Sopron város kitüntetettjei nevében dr. Vladár Gábor szólt az egybegyűltekhez. Városunk vezetői, dr. Fodor Tamás polgármester, Abdai Géza és dr. Simon István alpolgármesterek, Firtl Mátyás, Sopron országgyűlési képviselője közösen helyezte el a Hűségkoszorút, majd a népszavazásban részt vett települések jelen lévő polgármesterei közösen helyeztek el koszorút az emlékműnél.
BTÉ
|