• Hírek
  • Archív
  • Keresés
  • Kérdések, válaszok
  • Története
  • Himnusz
  • Címer
  • Fogadóóra
  • Ajánlja ismerősének
  • Hasznos oldalak
  • Impresszum
www.sopron.hu
www.fidesz.hu
 
Megemlékezés és koszorúzás az elhurcolt és elűzött magyarországi németek emléknapján 2017-01-19

A Magyarországi Németek Elhurcolásának és Elűzetésének Emléknapját tartották Sopronban, amelynek egyik helyszíne "A soproni németek kitelepítése 1946" emlékűnél volt, amely 2010 óta állít emléket ennek a tragikus történelmi eseménynek.

A második világháborút követően a kollektív bűnősség elve alapján hurcoltak el kényszermunkára a Szovjetunióba, illetve telepítettek erőszakkal vissza Németországba több tízezer német nemzetiségű magyar állampolgárt. 

A világháború után a hazai politikai élet megosztott volt, végül a többség elfogadta a németek tömeges kitelepítését a földosztással összefüggő igények miatt, illetve mert Csehszlovákia helyet sürgetett a felvidékről áttelepítendő magyaroknak. Ugyanakkor többen  tiltakoztak a kitelepítések ellen, mások mellett Bibó István és Mindszenty József hercegprímás is. 

A kitelepítések első hulláma a Budapest környéki falvak német lakóit érintette, majd a Dunántúl és a Duna-Tisza köze, végül a Tiszántúl következett. A többször is leálló kiszállítások 1948 közepén értek véget, melyben összesen mintegy 130-150 ezer embert Németországba az amerikai, és csaknem 50 ezer embert a szovjet megszállási övezetbe szállítva. Ugyanakkor a Szovjetunióba mintegy 40 ezer németet is elhurcoltak kényszermunkára, ahol harmaduk a munkatáborokban vesztette életét. 

A kitelepítések során Győr-Moson, Sopron és Vas vármegyék területéről az első esztendőben űztek el sokakat. Sopronból 1946. április 27. és május 16. között több mint 7000 német kényszerült elhagyni hazáját, átrajzolva ezzel a csaknem 600 éve német többségű város etnikai térképét. 

Az Országgyűlés 2013-ban határozatban ítélte el a kisemmizést elszenvedő magyarországi német közösség emberi jogokat súlyosan sértő, igazságtalan elhurcolását és elűzetését, és tette meg január 19-ét a meghurcoltatások emléknapjává.

Az emléknap első országos megemlékezését 2013-ban Solymáron tartották, majd 2014-ben a budaörsi ótemetőben, 2015-ben Dunabogdányban, a 2016-os 70. évfordulót Budaörs régi temetőjében álló emlékműnél tartották. A 2017-es országos megemlékezésnek városunk, Sopron adott otthont.

A délelőtti szimpóziumot követően a megemlékezésre és a koszorúzásra a "A soproni németek kitelepítése 1946" emlékműnél került sor, a Templom utcában, ahol köszöntőt és az emlékezés gondolatait osztotta meg a résztvevőkkel Dr. Fodor Tamás, Sopron Megyei Jogú Város polgármestere. 

A megemlékezésen beszédet mondott Heinek Ottó, a Magyarországi Németek Országos Önkormányzatának elnöke és Hartmut Koschyk, a Német Szövetségi Köztársaság kormányának áttelepülőkért és nemzeti kisebbségekért felelős kormánybiztosa, valamint Soltész Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára. 

A emlékezés gondolatai után főhajtás mellett a koszorúk elhelyezése következett, amit a soproni evangélikus tempolomban istentisztelet követett.