Tisztelt Rektor Úr! Tisztelt Bujdosó Alpár, egykori MEFESZ elnök Úr! Tisztelt Szabadságharcosok, Hozzátartozók! Emlékező Honfitársaim, Vendégek, Hölgyeim és Uraim!
Sopron város nevében tisztelettel köszöntöm az 1956-os Forradalom és Szabadságharc 60. jubileumi évfordulóján az egyetemi megemlékezés ünnepi közösségét, az egykori „SOTEX" -épület történelmi helyszínen.
Nem túlzás, ha azt mondom, hogy október 22-én innen, ebből az épületből indult a soproni forradalom. Itt ülésezett az egyetemisták első soproni szabad Diákparlamentje. Ekkor alakították meg saját szervezetüket a MEFESZ-t, és állították össze követeléseiket, amivel azután csatlakoztak az országos diákszolidaritáshoz.
A forradalom követelései csak az 50-es évek Rákosi korszakának ismerete alapján érthető. Ezt a korszakot 11 évvel a háború után népi demokráciának hívták, de se a néphez se a demokráciához semmi köze nem volt, mert szovjet típusú kommunista diktatúraként működött. Ha röviden jellemezni kell, akkor a félelem, a törvénytelenségek, az ideológiai agymosás, a még megmaradt polgári társadalom szövetének ízekre szaggatása, kommunista hazugságok és hazudozások, az esztelen iparosítás, -a kulákok, az értelmiség, a másképpen gondolkodók üldözése, a magyar gulág, Recsk - korszaka volt. Ezt az embertelen hatalmat szolgálta ki a politikai rendőrség az ÁVH, mint hírhedt terror szervezet, amely a magyar nép ellen tömegesen követett el emberiség elleni bűntetteket.
Ilyen körülmények között köszöntött ránk 1956. október 22-23. Október 21-én Sopronban az egyetemi ifjúság elhatározza, hogy csatlakozik a budapesti műszaki egyetemisták követeléséhez és ezzel megszületett a forradalom csírája. Október 23-án 3000 példányban nyilvánossá vált a soproni MEFESZ 16 pontos követelése. A 16 pontban követelték:
- A szovjet csapatok azonnali kivonását - MDP-ben új választások legyenek - Nagy Imre vezetésével új kormány alakuljon - Nyilvános tárgyaláson vonják felelősségre Farkast Rákosit, Gerőt, Pirost és... - Legyen független demokratikus Magyarország, szabad választásokat - Szovjetunióval az egyoldalú politikai, gazdasági kapcsolat felülvizsgálata - Tervgazdaság felülvizsgálata - Külkereskedelmi kapcsolatok felülvizsgálata, magyar uránérc - Bérek, normák, létminimum - Beszolgáltatás, terménybeadás - Politikai perek, koholt gazdasági perek felülvizsgálata - Szólás-, sajtószabadság, káderanyag nyilvánosságra hozatala, és a káder szó eltörlése - Ledöntött Sztálin szobrok helyére a 1848-49 forradalom hősei kerüljenek - Saját nemzeti jelképeink visszaállítása, Kossuth címer, honvédség új egyenruhát kapjon, - március 15. október 6. megünneplése - Egyetemi ifjúság és munkásság egyhangú szolidaritása a lengyel nemzeti függetlenségi mozgalommal. - Tiltakozunk az ÁVH fegyveres beavatkozása ellen.
A soproni egyetemisták nem csak abban voltak kitűnőek a forradalom alatt, hogy példamutatóan részt vettek a rendészetben, a város ellátásában, a segélyek fogadásában, a városi tájékoztatásban, a munkások és sztrájkok szervezésében, hanem abban is, hogy a 16 pontos követelést úgy állították össze, hogy az egy demokratikusan megválasztott új kormánynak is lehetett volna a programja.
1956-ban a forradalom követeléseiért az egész nemzet együtt cselekedett, együtt lélegzett egy új, szabad, demokratikus Magyarország felépítéséért. Azt hiszem Bujdosó Alpár személyes szerepét a soproni forradalomban nem kell részletezni, mert mindenki ismeri. Azonban szeretném felhívni a figyelmet a november 4. utáni szerepére, amikor Kéthly Annával az USA-ba utaztak, hogy az ENSZ segítségét kérjék a magyar ügyhöz.
Ez a küldetés nem lehetett sikeres, hiszen a nagyhatalmak már korábban rég eldöntötték sorsunkat. Az amerikai tartózkodás ideje alatt, az Elnök úr előadásai az államok egyetemein, nagymértékben hozzájárultak a magyar forradalomnak nemzetközi, világtörténelmi elismertségéhez, és a magyar nép szabadságvágyának tiszteletéhez. Ezt is köszönjük Önnek.
Köszönet a Hősöknek, az Áldozatoknak és Mindazoknak, akik az 1956-os Forradalom és Szabadságharc küzdelmében részt vettek, mert nekik köszönhetjük, hogy 33 évvel később, eljött a várva várt szabadság, a nemzeti függetlenség, a polgári demokrácia.
Végül idézem a magyar forradalomról J.F. Kennedy szenátor elismerő szavait, 1956-ban: „Nincs még olyan nap a történelem kezdete óta, amely világosabban mutatta volna, hogy az ember szabadságvágya örök és elpusztíthatatlan, bármekkora is, a siker ellen ható túlerő..."
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2016. október 22-én a Nyugat-magyarországi Egyetem rendezvényén az egykori SOTEX épületében.)
|