Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Köszöntöm Önöket a Páneurópai Piknik és a határáttörés 26. évfordulóján!
Tisztelettel köszöntöm Firtl Mátyás országgyűlési képviselő urat, Dr. Simon István alpolgármester urat, Dr. Magas Lászlót, a Páneurópai Piknik '89 Alapítvány elnökét, Bella Árpád határőr alezredes urat, az egykori áttörési helyszín katonai parancsnokát. Sopron város megjelent önkormányzati Képviselőit és a környék településeinek Polgármestereit.
Szívből köszöntöm meghívott külföldi vendégeinket: Katharina Landgraf képviselő asszony a Bundestag képviseletében nem tud részt venni a mai megemlékezésünkön parlamenti elfoglaltsága miatt, ezért Őt munkatársa, Cora Lesch asszony képviseli, Frank Spengler urat, a Konrad Adenauer Alapítvány magyarországi képviseletének vezetőjét, Magister Johannes Leibetseder urat, az Osztrák Szövetségi Köztársaság követét, Kedves német, osztrák és magyar Vendégeinket!
Huszonhat év telt el a Határrátörés történelmi eseménye óta.
Van olyan történelmi esemény, amely csak az idő előrehaladtával válik igazán értékessé, és vannak, melyek történelmi súlya már abban a pillanatban világosan látszik. A Páneurópai Piknik ez utóbbihoz tartozik. A történelmi képsorok pillanatok alatt bejárták a nemzetközi sajtót, a sopronpusztai események pedig visszafordíthatatlanná tették Európa újraegyesítését.
Hamar világossá vált, hogy a debreceni és soproni civilek által életre hívott Páneurópai Piknik sorsfordító, határáttörési eseménye egész Európa történelmét újraírta. A jubileumi évfordulók alkalmával Európa és a világ számos meghatározó vezetője méltatta az 1989. augusztus 19-ei eseményeket, és mondott köszönetet azoknak a bátraknak, akik ebben tevékenyen részt vettek.
Mégis azt kell mondanom, hogy még 26 esztendő sem elegendő ahhoz, hogy teljesen átérezzük az események súlyát. Sokat kell még mindazért tenni, hogy dokumentáljuk és megismertessük az utánunk következő generációkkal az itt történteket. Fontos mérföldkő, hogy 2015 tavaszán az Európai Bizottság - hazánk kormányának felterjesztése alapján - „Európai Örökség" címet adományozott a Páneurópai Piknik Emlékparknak.
Az Európai Örökség cím azt jelenti, hogy Brüsszel hivatalosan is európai értékké nyilvánította a Piknik Emlékparkot. E jelentős mérföldkő egyben kötelez is bennünket a Park fejlesztésére, és hasonló helyszínekkel való együttműködésre.
Célunk továbbra is, hogy a helyszínen olyan infrastrukturális feltételeket alakítsunk ki, amelyek a történelmi esemény bemutatásán túl, alkalmasak Magyarország európai szellemiségének megismertetésére és bemutatására. A park fejlesztését a hazai „Modern városok" program keretében tervezzük megvalósítani. Itt szeretném megköszönni az egykori szervezőknek és mindazoknak az áldozatos munkáját, akik ápolják a Páneurópai Piknik örökségét és minden évben velünk együtt ünnepelnek.
Tisztelt Ünneplők, Hölgyeim és Uraim!
A mai megemlékezés egyben a Szabadság Napjára emlékezés is, amely nem csak a magyaroké és a németeké, hanem egész Európáé.
(Dr. Fodor Tamás polgármester köszöntő beszéde. Elhangzott 2015. augusztus 19-én a Páneurópai Piknik Emlékparkban.)
|