Tisztelt Ünneplő Közösség! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Államalapító Szent István királyunkra emlékezünk augusztus 20-án, mely a magyarok legszebb nemzeti ünnepe. Szent István királyunk a magyar történelem egyik legfontosabb személyisége: az első keresztény magyar király, a magyar állam megalapítója és a magyar keresztény egyház megteremtője, szervezője. Szent Istvánban a magyar nemzet élni akarása és államalkotó képessége testesül meg. Fontos, hogy Szent István napjáról kellő tisztelettel emlékezzünk, hiszen olyan személyiségről van szó, aki a nemzet önbecsülésének elengedhetetlen része.
Ki volt Szent István? Apja, Géza fejedelem, anyja Sarolt, az erdélyi Gyula vezér keresztény leánya. István 970 körül született. Születésekor ugyan a pogány Vajk nevet kapta, 972-ben történt megkeresztelésekor azonban az első keresztény vértanú, István nevét adták neki. 996-ban feleségül vette Henrik bajor herceg vallásos leányát, Gizellát. Géza fejedelem halála után Istvánt választották meg fejedelemnek. Uralkodása elején pogány rokona, Koppány vezér fegyveresen kelt fel ellene. A fiatal István, aki a krónika szerint akkor vett fel először kardot, összegyűjtötte seregét, Isten segítségét kérte, majd győzelmet aratott az ellenség felett a Veszprém melletti csatában. István és Koppány harcában nemcsak az forgott kockán, hogy ki lesz a magyar nép uralkodója hanem, hogy a magyar nép megmarad-e pogány hitében, vagy a kereszténység útjára tér. Az egykor pogány magyarság a keresztény Európa védőbástyájává vált.
Mit üzen Szent István királyunk a ma emberéhez? Imre herceghez, fiához címzett intelmeiből megtudhatjuk egy évezred távlatából mindazt, ami napjainkban is időszerű. Tisztesség, erény, példamutatás, a keresztény értékek óvása, a törvények tisztelete, más kultúrák befogadása.
Nézzük meg, hogy hogyan kell mindezt értenünk: Erények nélkül az ember csak zsarnok lehet. A személyes példamutatás a hitelesség mércéje. A törvények tisztelete a társadalmi rend alapja. A kereszténység védelme az egyetemes keresztény értékrend tisztelete és megbecsülése, ami a mai európai alkotmányban is elvárható lenne. Más kultúrák befogadása, a nemzet erejét csak növeli és színesíti. Tágabb értelemben is igaz, hogy a multikulturális Európa megteremtése egy jóval erősebb közösség kialakulását biztosítaná.
Ne feledkezzünk meg Boldog Gizelláról, Szent István királyunk hitveséről, a bajor herceg lányáról, akit egész életében a szeretet és a hűség vezérelt. Szent István királyunkra gondolunk itt ezen a helyen is, az ő tiszteletére és emlékére szentelt házban, amely a város egyik legfiatalabb, mégis legimpozánsabb temploma. Sterbencz Károly freskói között emlékezhetünk az 1083-ban szentté avatott királyunkra, akinek ünnepléséről szent László királyunk már 1092-ben rendelkezett. Kívánom Mindannyiunknak, hogy a hétköznapokban is őrizzük szívükben e szép ünnepünket! Köszönöm megtisztelő figyelmüket!
(Elhangzott Sopronban, a Szent István templomkertben 2006. augusztus 20-án)
|