Igen Tisztelt Neubert Államtitkár Asszony! Igen Tisztelt Dr. Gulyás Gergely Országgyűlési Alelnök Úr! Igen Tisztelt Országgyűlési Képviselő Asszony és Urak! Tisztelt Dr. Magas László Elnök Úr! Tisztelt Frank Spengler Képviseletvezető Úr! Tisztelt Antall Péter Igazgató Úr! Igen Tisztelt Kozma Imre Atya! Kedves Egykori Szervezők és Kortanúk! Kedves Németországi Vendégeink! Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Sopron városa az elmúlt években több alkalommal is olyan tudományos konferenciának volt a helyszíne, amelynek témája az 1989. augusztus 19-én történt események részletesebb felidézésére volt. 2009 augusztusában részben a húsz éves évforduló, részben pedig az kínálta az apropót, hogy a nevezetes határáttörés forrásai már széles körben kutathatóvá váltak, s a történtek számos olyan vonatkozása is feltárult, melyekről a kortárs résztvevők - értelemszerűen - vajmi keveset tudhattak.
Második alkalommal egy szomorú esemény, a nevezetes Páneurópai Piknik fővédnöke, Habsburg Otto halála inspirálta Sopron városát, hogy - 2011 novemberében - rá is emlékezve szélesebb, évszázados visszatekintésben idézzük meg újra az európai újraegyesítés előjátékát jelentő eseményeket. A mostani konferencia apropóját a sorsfordító történelmi esemény 25 éves évfordulója adja. Annak az eseménynek, amelyet a második világháború vége óta kettéosztott Európában történelmi fordulatként tartanak számon. Ekkor ment végbe a kontinenst politikai-stratégiai szempontok szerint szétválasztó - bár időközben meglehetősen „elrozsdásodott" - vasfüggöny leomlása, illetve lebontása.
A történtek jelentőségét növeli, hogy ilyen horderejű változások - az európai történelem megfigyelhető „algoritmusa" szerint - korábban vérrel és vassal következtek be. Aligha becsülhető eléggé, hogy a kontinens történelmének legutóbbi gyökeres fordulata ezúttal lényegében békésen, háborús tömegpusztításoktól mentesen zajlott. Másik sajátossága volt a fordulatnak, hogy nem a modernkori politika meghatározó intézményesült aktorai, pártok, illetve regnáló kormányok voltak a metamorfózis kezdeményezői és kiteljesítői, hanem „civil" szerveződések által generált tömegmozgalmak: különböző országok egymással kapcsolatot találó és szót értő állampolgárai váltak történelemalakító tényezővé. A legnagyobb horderejű változás köztudottan a német kettéosztottság megszüntetése volt. Mindazonáltal a német újraegyesítés nem a világszerte ismert sokkoló jelkép, a Berlini Fal leomlásával kezdődött, hanem Itt, a Páneurópai pikniken, az magyar-osztrák határ mentén. A történelmet sokszor névtelen hősök bátorsága alakítja, az itt lezajlott határáttörésen is néhány ismert és sok névtelen magyar és német ember hősies viselkedése szabott határozott irányt a történelemnek.
Az emberek szabadság iránti vágyát és elkötelezettségét ékesen bizonyította az 1989-es esemény. A mostani konferencián, akárcsak holnap Európa újraegyesítésének és a nagybetűs SZABADSÁGNAK, a Páneurópai Pikniknek a 25. évfordulóját ünnepeljük. Köszönöm, hogy meghallgattak! (Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde.Elhangzott 2014. augusztus 19-én, a „Kapu szabad Európa felé" című konferencián.)
|