Igen Tisztelt Hildigund Neubert Államtitkár Asszonyt! Igen Tisztelt Klaus Riedel Ügyvivő Nagykövet Úr! Igen Tisztelt Dr. Gulyás Gergely Országgyűlési Alelnök Úr! Tisztelt Dr. Jürgen Bohn, Tiszteletbeli Konzul Úr! Tisztelt Katrin Klonowski Projekvezető Asszony!
Tisztelt Hans Kaiser és Frank Spengler Urak! Tisztelt Dr. Magas László Elnök Úr! Kedves Egykori Szervezők, Németországi Vendégeink! Hölgyeim és Uraim!
A város nevében nagy tisztelettel köszöntöm a vándorkiállítást itt Sopronban. Köszönjük, az alapítványnak, hogy a Páneurópai Piknik 1989. augusztus 19-ei határáttörés történelmi eseményét Németországban a vándorkiállítás keretében széles körben megismerteti főleg az új fiatal generációkkal.
Úgy is mondhatjuk, újkori missziós tevékenységet folytatnak a német, magyar és az európai történelem még hitelesebb megismerése érdekében, - köszönet ezért. Nehéz ilyenkor a szavakat találni, hiszen a XX. század történelmének kiemelkedően fontos és sorsfordító eseménye történt Sopronpusztán. A Páneurópai Piknik nemcsak elindítója, de szerves része azóta is a magyar és az európai megújulásnak. Mi soproniak a történelem során sokszor tettünk tanúbizonyságot európaiságukról.
Így volt ez 25 évvel ezelőtt is, amikor a Páneurópai Piknik tágra nyitotta az Európába vezető kaput, ezzel Németország és Európa kettéosztottságának a megszüntetését is elősegítette. Hozzájárult a hidegháború felszámolásához a kommunista világrend végleges felbomlásához. Erre emlékeztet Helmut Kohl kancellár, 1990.október 3-i ünnepi beszéde is, amelyben úgy fogalmaz: „Ne feledjük, hogy a Brandenburgi Kapu alatti föld magyar föld! A Berlini Fal lebontása Magyarországon kezdődött, a német újraegyesítés felé az első lépés a Páneurópai Pikniken történt!" Vagy, ha másképp tetszik: Az első szakadás a vasfüggönyön Sopronpusztán történt.
A Páneurópai Piknik ezzel Európa újraegyesítésének szimbólumává, helyszíne pedig a nemzeti és európai történelem zarándokhelyévé vált. Ma a feladtunk az, hogy a Páneurópai Piknik szellemiségét az utánunk jövő generációknak továbbadjuk. A 25 évvel ezelőtti események arra emlékeztessenek bennünket, hogy a derűnek és a nyugalomnak ne a rettegés legyen az ára, sokkal inkább a szabadság.
A Határáttörés történelmi eseménye tükrében ma már elmondhatjuk, hogy városunk nem csak a „Civitas fidelissima", hanem a Szabadság városa is. Köszönöm, hogy meghallgattak! (Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde.Elhangzott 2014. augusztus 17-én, „Az első szakadás a vasfüggönyön" című kiállítás megnyitóján.)
|