Főtisztelendő Atyák, Nagytiszteletű Lelkészek! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Alpolgármester Úr, és önkormányzati Képviselő Hölgyek, Urak! Tisztelt ünneplő Soproni Polgárok!
„Kegyes jobbjával törvényt ír, keményet, hogy megkösse a rónák vad porát, szőlő teremjen és kenyér, fehérebb s hogy mindenki meglelje otthonát. Áldott szigor, rendet hozó szelídség! Arany szív, mely eltékozolja kincsét, hogy új szívekben ragyogjon tovább!" - írja a szép gondolatokat Tűz Tamás papköltő Szent István király c. versében.
Augusztus 20. legnagyobb ősi ünnepünk a Kárpát-medencében. Az államalapításon kívül a nemzeti és a helyi összetartozás ünnepe is. Szent István tisztelete a középkorban, egészen a török hódoltságig az egész Kárpát-medencében élt. A szent király napját az Aranybullában is rögzítik, amit akkor augusztus 15-én ünnepeltek. Hiszen Nagyboldogasszony napján ajánlotta fel a Szent Imre herceg váratlan halála miatt elárvult Magyarországot a Szűzanyának, és azóta ismeri és ismeri el Hazánkat Európa a Világ Mária országának.
Szent István napja időszerű ünnep ma is, amely a jelen cselekvéseinkre is útmutatást ad Európa közepén, a Kárpát-medencében, Kelet és Nyugat hatalmai között. Az általa kialakított állam és egyházszervezet több mint ezer éve szilárdnak bizonyult ahhoz, hogy megtartson minket. Hogy ez mit jelent, könnyen beláthatjuk, ha a azoknak a népeknek a sorsára gondolunk, akik a népvándorlás viharában előttünk itt jártak. Nagy és hatalmas nemzetek voltak a hunok, a gepidák, a longobárdok, az avarok és a többiek. S amint jöttek, úgy is mentek tovább, vagy tűntek el örökre. István igazi politikai nagysága abban nyilvánult meg. hogy sziklaszilárd alapokra építette az országot.
A második évezred hajnalán két zsákutca fenyegette a magyarság megmaradását, és Szent István bölcsessége, hogy mindkettőtől megvédte a magyarságot. Az egyik zsákutca Koppány volt, aki nem értette meg az idők szavát. A másik zsákutca a nemzeti függetlenség feladása. Szent István Magyarországa úgy kapcsolódott a keresztény Európához, hogy eközben nem lettünk sem a Német-római Császárság, sem a Bizánci Birodalmon hűbérese. Mindkét megállapítás ma is aktuális.
Ma is örök elv a Szent Istváni nemzeti függetlenség, amelyért napjainkban is küzdenünk kell itt Európa közepén. A függetlenség megőrzése természetesen nem európaiságunk feladását jelenti, hanem éppen ellenkezőleg annak megőrzését a nemzeti érdekeink érvényesítése mellett. Ma is ugyanúgy igaz, hogy vannak Koppányok, akik nem értik az idők szavát, akik nem a saját közösségüket szolgálják, hanem csak saját pillanatnyi hasznukat látják, akik nem látnak a horizonton, hamis jövőt kergetnek. Napjainkban is létezik a Koppányi gondolkodás és bőven vannak hamis próféták is. Nem a Sz. Istváni tisztességes becsületes országépítést követik.
Nekünk, soproni polgároknak is világosan látnunk kell, hogy nem lehet alternatíva az újkori Koppányok felfogása és életcélja. Városunk fejlődéséhez hozzá kell, hogy tartozzon a Sz. Istváni erkölcsi és morális alapok sziklaszilárd védelme, az összefogás a jó szándékú emberekkel, mert ezek nélkül XXI. században ma sem lehet virágzó városi élet, biztos jövő. Van félteni valónk, amit elértünk közösen törékeny világunkban. Ha csak 25 évre tekintünk vissza a rendszerváltást követő időszakra, amely Sopronban a Páneurópai Piknikkel kezdődött 1989. augusztus 19-én és amelyet éppen tegnap ünnepeltünk, világosan láthatóak a sikerek, eredmények és kudarcok.
A szabadság kivívása és a békés átmenet a demokráciába óriási eredmény volt mindannyiunk számára itt a Kárpát medencében. De vajon tudtunk-e élni mindazokkal a lehetőségekkel az elmúlt 25 évben, amely mind az országnak, mind a városunknak és az embereknek töretlen fejlődését biztosította. A választ tudjuk, hogy sajnos sokszor születet rossz döntés és ezek következményeként nem tudtunk fejlődni, gyarapodni, és ez bizony az emberek egyéni boldogulását is visszavetette. Tanulnunk kell hibáinkból, hogy még egyszer ne kövessük el azokat.
Visszakanyarodva Szent István ünnepünk alapgondolatához, mindig értenünk kell az idők szavát, hogy ne Koppányok legyünk, hanem sikeres, boldog Soproni Polgárok. Ezt kívánom ma Szent István királyunk ünnepén Mindannyiunknak.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2014. augusztus 20-án, a Szent István Napi Ünnepségen.)
|