Tisztelt Alpolgármester Urak, Önkormányzati Képviselők! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Soproniak!
A 2012-es évet a nagy megújulások évének tekinthetjük, hiszen az egészségügy, az oktatás, az önkormányzat területén 1989 óta nem látott mértékű átalakulások történtek és történnek. Mindezt a megújítást nehéz gazdasági körülmények között kellett elvégezni.
Magyarország gazdasági erőfeszítése, küzdelme nem egyedi jelenség. Ha az elmúlt évet nemzetközi léptékű kitekintéssel értékeljük, akkor látnunk kell, hogy egész Európa a létéért, vezető szerepének megtartásáért küzd, egy elhúzódó gazdasági válság közepette. Ebben a helyzetben az ország nem jutott sem Spanyolország, sem Görögország sorsára, pedig 2010-ben Görögországhoz hasonló állapotban volt.
Nálunk nincs 50 %-os munkanélküliség, nincs tömeges elbocsátás, nincs bércsökkentés, mint ahogyan az említett két országban volt és van. Lassan a „magyar útnak" nevezett gazdaságpolitika beérik, és ennek látható eredményei vannak. Az államadósság csökken, az államháztartási hiány 3% alatt van, az ország az IMF nélkül is finanszírozható, a Fitch hitelminősítő az ország besorolását stabilra javította, a munkaerőpiac 160 ezer új munkahellyel bővült, a minimálbér növekedett, a rezsi csökken. A közös teherviselésbe, ma már nem csak kizárólagosan a lakosság, hanem a bankok, és nagy szolgáltatók is be lettek vonva.
A közigazgatás területén a járási rendszer kialakításával helyére kerültek az állami és önkormányzati feladatok. Korábban az önkormányzatnak erején felül kellett állami feladatokat teljesíteni, amely elvonta a helyi forrásokat és nem maradt elegendő pénz a fejlesztésekre, ami az eladósodásukhoz vezetett. Az egészségügy átalakításával hosszútávon jobb és hatékonyabb betegellátás született. Az oktatás fejlesztése megteremti az egyenlő esélyeket és színvonalasabb tanítás lehetőségét.
Mindezek az eredmények ma már itt Sopronban is érezhetőek és az emberek többsége kezdi megérteni a megújulás folyamatát.
Az évvége mindig a számadás ideje, ezért mi is pillantsunk most vissza röviden, hogy mi is történt 2012-ben.
Az év kezdetének a legnagyobb jelentőségű eseménye, hogy hatályba lépett Magyarország új Alkotmánya, mely a rendszerváltás után huszonkét évvel készült el, és váltotta le az 1948-as kommunista alapokra épült alkotmányt.
Mint mindig idén is megünnepeltük szokásos nemzeti és városi ünnepeinket, mert a múlt tisztelete segít abban, hogy jelenünkben helyesen tájékozódjunk és ismerjük saját értékeinket és hibáinkat. Idén Házi Jenő munkásságát ismerhettük meg a Levéltár konferenciájának segítségével.
A város nemzetközi kapcsolatai keretében itt járt Veronika Erte Lettország nagykövete, aki a Borostyánkő út menti települések iránt érdeklődött. Törökország nagykövete Hasan Kemal Gürt lehetséges kulturális és befektetési kezdeményezéssel látogatott hozzánk. Joanna Stenpinska Lengyelország nagykövete a világháborús menekültek emlékére érkezett Sopronba. Izrael nagykövete Ilan Mor, meglátogatta Izrael magyar testvérvárosait. Dr. Zsifkovits Agidius kismartoni megyéspüspök, megtisztelte Szent Mihály templomunk idei búcsúját.
Megújítottuk Kismarton és Sopron testvérvárosi kapcsolatát a 10. jubileumi évfordulón, melyet EU támogatással rendeztünk meg Sopronban. Hasonló jubileumi évfordulón vettünk részt Kemptenben a 25 éves -egyben a legrégebbi- testvérvárosi kapcsolat megújításán. Kazuno is a 10 éves testvérvárosi jubileumra hívta a soproniakat.
Sopron kulturális életében meghatározó esemény, hogy a Petőfi Színházban új önálló társulat alakult, és megkezdték sikeres munkájukat, nem csak a színház falai között, hanem azon kívül, az iskolákban és a város kulturális életében.
Továbbra is gazdag városunk kulturális kínálata, a színház, az irodalom, a zene, a képzőművészetek, a kiállítások és a sport területén.
Gazdag programot nyújtott a borkultúra jegyében zajló idei Hűségnapi borverseny. A hagyományos Volt Fesztivál mellett megjelent egy más jellegű rendezvény a Széchenyi Vágta, mely új színfolt a civil lovas sportban. Gazdasági környezetünk javítása érdekében idén is sikeresen rendeztük meg a faipari-erdészeti InnoLignum szakvásárt. Bécsben a magyar nagykövetség segítségével eredményesen mutattunk be városunk gazdasági lehetőségeit ausztriai befektetőknek. Egy központi program keretében 1200 szociálisan rászoruló részére digitális átállással földi szórású TV-vételt biztosítottuk.
Fejlődik, szépül és gyarapodik városunk. Ebben az évben is folytatódtak a megkezdett és új városi fejlesztések:
Elkészült a Kutyahegyi csapadékvíz elvezető rendszer egészen a Ágfalvi úti befogadó patakig. Megkezdődött a kerékpárút építése Sopron és az osztrák határ között. Sopron és környékén az elhagyott hulladéklerakók rekultivációja fejeződött be. Átadtuk a Tómalmi lakóövezetben a Tarló sori gyűjtőutat. Elkészült a Bánfalvi út korszerűsítése és a Rák patak mederrendezése, a patak környezetének parkosításával. A soproni erdőben az Ojtozi sétányon kivilágított erdei sétaút készült. Sikeresen zárult le az Educorb nyelvoktatási csereprogram az ausztriai és a Sopron környéki iskolák között. Hatékony, takarékos közvilágítás korszerűsítése történt meg a Jereván lakótelepen. Megújult a Tómalom fürdő. Elkészült a Halász utcai és a Trefort téri óvoda bővítése, korszerűsítése.
A Kőszegi úti aluljáró megépítése igen nagy előre lépés a soproni közúti közlekedésben, hiszen teljesen megszűnt a felesleges várakozás a vasúti átjáróban és az egész város közlekedésére jótékony hatással van. Ma el lehet mondani, hogy a vasút biztonságosan átjárhatóbb a közúti, kerékpáros és gyalogos közlekedés számára, mint volt korábban.
Nem csak az önkormányzat fejlesztett ebben az évben, hanem más soproni intézmények, vállalkozások is. Így volt lehetséges, hogy a Városi Bíróság, az Ügyészség új épületbe költözött, az egyetem Ligneum látogatóközpontot és Természeti Erőforrások Kutató Központot adott át. Blaguss saját soproni buszközpontot létesített szolgáltatásának magyarországi bővítése érdekében. A GYSEV fejlesztette, korszerűsítette vasúti vonalait. Az Erzsébet Kórházban megkezdődött a korábban elnyert uniós pályázat megvalósítása, mely a pavilonrendszerű épületek korszerűsítését és új orvostechnológiai eljárások alkalmazását jelenti.
Az idei év egyik legnagyobb eredménye a belváros értékmegőrző fejlesztésének befejezése, mely a Tűztorony, a Fő tér, az Információs Központ és a Várfal sétány megújítását jelentette. Ez a fejlesztés nem csak kizárólag a műemlékvédelem-, hanem a turizmus, a gazdaság, a kereskedelem célját is szolgálják. Nagy lakossági érdeklődés kísérte az egész munkálatot, főleg amikor a sas "le- és felszállt" a Fő térről. Sokan voltak kíváncsiak az ünnepélyes átadásra, amelyet dr. Kövér László Házelnök úr is megtisztelt. Mindez azt mutatja, hogy a soproniak mennyire szeretik városukat és érdeklődnek iránta. Itt kell megköszönöm a felújításoknál tanúsított megértésüket, türelmüket és támogató javaslataikat.
Sokszor hallani a kérdést, hogy milyen források álltak rendelkezésre a fejlesztéseket illetően? Az elmúlt időszakban 2006 óta az uniós pályázatok és saját erős fejlesztések együttesen 36 milliárd forint összeget tesznek ki, melyhez 8,1 milliárd forint saját forrásra van szükség. Vagyis az elmúlt időszakban 8 milliárdból 36 milliárd forint forrásra tettünk szert a város javára. Ehhez természetesen hitelre is szükség volt. 2006-ban 12 milliárddal vettük át a várost, úgy hogy ebben szerepel a mélygarázs is. Jelenleg 16,5 milliárd a hitel, azaz ténylegesen csak 4,5 milliárddal nőt a hitelállomány, A mélygarázst sikerült visszaperelnünk, és ezzel 3 milliárd forintot takarítottunk meg a városnak.
Az eddigi fejlesztésekkel az „Új Széchenyi terv" keretében soha nem látott fejlődést indítottunk el városunkban, mely talán csak az 1921 utáni időszakhoz hasonlítható.
Óriási eredmény, hogy a Kormányunk az önkormányzatokat kimenti az adósságcsapdából, ahogyan a devizahiteleseken is segített. Ilyen ez idáig még nem volt. A városunk esetében ez a meglévő 16,5 milliárdos nagyságú hitelek felének átvállalását jelenti, a megkezdett önkormányzati konszolidáció keretében. Ezen kívül Sopron a Kormánytól karácsonyra kapott közel egy milliárd forintot, azaz 900 millió forint általános felhasználású támogatást, aktuális feladatainak ellátásához. Ezúton is köszönjük Kormányunk jelentős támogatását.
A fejlesztések mellett a város üzemeltetése is fontos feladat volt.
Nagy nehézséget okozott a bankok tőkekivonási hulláma, mely Sopron esetében 1,8 milliárd forint folyószámlahitel csökkenést jelentett. A közélet tisztaságáért tett erőfeszítésünk sikeres volt, mert jogerősen 13 rendbeli rágalmazási perben az MSZP-t elmarasztalták, mivel saját kiadványukban valótlanságokat állítottak. A rágalmazási pert nem magunkért, hanem a soproniak hiteles tájékoztatása érdekében indítottuk.
Ezt a várost, évszázadok óta mindig azok az emberek tették naggyá, akik itt éltek és élnek. Ezért meg kell köszönnöm a város polgárainak, minden soproninak, hogy állhatatos szorgalmas munkájával a gazdasági válság közepette is helytálltak, és támogatták városunkat.
Ezúton köszönöm Dr. Molnár Ágnes miniszterelnöki megbízottnak, Firtl Mátyás Sopron és környéke országgyűlési képviselőjének és Ivanics Ferenc országgyűlési képviselő hathatós segítségüket és támogatásukat a város ügyeiben. Köszönöm Dr. Szájer József, Járóka Lívia európai parlamenti képviselők munkáját városunkért. Köszönöm a városi Fidesz-KDNP frakció kitartó munkáját. Köszönöm a Város Képviselőtestületének munkáját, és kérem támogatásukat a 2013-as évhez is.
E gondolatok jegyében kívánok a magam és a városvezetés nevében minden soproninak eredményes, boldog új esztendőt!
|