Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Engedjék meg, hogy mindannyiukat köszöntsem mai ünnepségünkön. Köszöntsem azokat a tagokat, akik a Sopron - Fertőd Kistérség Társulási Tanács a tagjai, köszöntsem azokat a meghívott vendégeket, akik a társintézményektől vannak jelen és a köszöntés mellett egyben megköszönjem azt a munkát, amelyet az elmúlt évben kaptunk, és amely a közös együttműködésünknek a részeként, ennek a térségnek a tovább fejlődéséhez és mindennapi életéhez szükséges.
Azt gondolom, hogy Sopron - Fertőd Kistérség - amelyre minden jelenlévő mondhatja, hogy szűk hazája ebben az országban, mindannyian kitüntetetten gondolunk Rá és a munkánkat ebben a térségben kitüntetetten végezzük - egy olyan térség, amely minden szempontból értékes. Nemcsak azért értékes, mert mi itt élünk és éppen ezért mindenki ezt érzi a legértékesebbnek, de ha objektíven nézzük, akkor ez így is igaz. Hiszen egy olyan természeti környezetben van, amely magyarországi viszonylatban kiemelkedő és ebben a védett környezetben kell végezni mindennapi munkánkat. Ez egyben felelősség is, bizonyos nehézségeket is jelent, de mégis szép ez a munka, mert az itt elért eredmények többszörösen térülnek meg az itt élők számára. Akik itt jelen vannak, mindannyian elmondhatják magukról, hogy szolgálatot végeznek azokért az emberekért, akik a környezetükben élnek és ez a szolgálat fontos nekünk is, így nem mindegy, hogy hogyan végezzük.
Az elmúlt időszak most, hogy az évvége felé közelítünk, mindig egy kis visszatekintésre is ad lehetőséget. Az ember végiggondolja, hogy mi az, amit az elmúlt időszakban tett. Melyek azok az eredmények, amiket sikerült megvalósítani és, melyek azok amiket idén nem sikerült és marad jövőre, mert ilyen is van. Nem lehet egyszerre mindent megoldani, főleg a mai viszonyok között, amikor térségünk és egyáltalán az egész ország olyan szerkezeti átalakításokon megy keresztül, ami a nagy elosztó rendszereknek a megújítását jelenti, és amely átalakításnak 20 éve nem voltunk részesei.
Nyilvánvalóan ezek nehézségeket okoznak és feladatokkal jár, de azt kell látni és talán ebből a szemszögből kell mindezt nézni, hogy Európának ezen a felén, ahol mi élünk és ez a csücsök, ahol mi vagyunk ebben a térségben, magáénak mondhat olyan eredményeket, amit bizony Európában nem mindenűt mondhatnak el. Ha kisarkítom a dolgot, akkor azt kell látnunk, hogy ebben a munkában és ebben az átalakításban még nem kerültünk olyan helyzetbe mint Spanyolország vagy Európának más térsége, ahol 50 százalékos munkanélküliség van, ahol a közalkalmazottak 30 százalékát elbocsájtották, ahol fizetéseket vontak vissza és csökkentettek. Ez eredmény. Ez egy olyan eredmény a mi részünkről, amit mindenképpen meg kell becsülnünk. Itt, ebben a térségben mindenkinek munkája van és a megélhetés biztosított. Ez az amit fel kell értékelni és az ami óriási eredmény. Európában ez még nem jutott el mindenkinek a tudatáig, hogy ha valakinek munkahelye van, akkor az óriási eredmény. A világ más részén ezt nagyon jól tudják. Ezek azok az eredmények, amiket ma látnunk kell.
A mi térségünkben az országos átalakítás ugyanúgy zajlik. Ezen a területen nincsen szégyenkeznivalónk. Úton vagyunk és ez az út még a jövő évben is tart. Az eddigi feladatokkal megküzdöttünk és ugyan sok nehézséget kellett megoldani, de azok az elvárások, amelyek ezekben az átalakításokban szükségesek megtörténtek. Ez a munka eredményes volt és várhatóan a következő évben is ugyanez lesz. Kistérségünkre rátérve, az elmúlt évben azokat a feladatokat, amelyeket célként tűztünk ki, el tudtuk végezni. Azok a pénzügyi lehetőségek, amelyeket ez a társulási forma tudott biztosítani a településeknek, maradéktalanul teljesültek. Ez is eredmény. A pénzügyi gazdálkodáson kívül beszélnünk kell arról is, hogy milyen fejlődést, milyen növekedést mondhatunk magunkénak. Azokat a célokat, amelyeket a Kistérségi Társulás pályázatok formájában kitűzött maga elé, elvégezte illetve folyamatban van. Azok a határon átnyúló programok, amelyekben Ausztriát és Magyarországot össze tudtuk kapcsolni a pályázatok keretében, sikeresnek mondhatóak. Ilyen a nyelvoktatással kapcsolatos pályázatunk vagy azt a fajta pályázat, amely a térségben lévő gazdaság szereplőinek biztosít új teret, új lehetőséget, és amely éppen a gazdasági térségnek a versenyképességét növelné. Ettől fontosabbat ma nem nagyon lehet mondani, hiszen ez minden veszélytémának a középpontjában van. Nyilvánvalóan nem oldott meg mindent ezt a projekt, de elindított olyan folyamatokat, amelyekre később lehet építeni és később ki lehet terjeszteni. Az első lépések nehezek, később sokkal könnyebb lesz, ha ezek már működnek.
Saját önbecsülésünk érdekében és a figyelemfelkeltés miatt mondanám azt, hogy nincsen szégyenkeznivalónk a térségben elvégzett munkával kapcsolatosan. Ha előre tekintünk azt is látjuk, hogy a változások a Kistérséget is érinteni fogják. A következő időszaknak lesz a feladata, hogy megtaláljuk azokat az utakat, azokat a lehetőségeket, amelyek keretében tovább lehet haladni ezen az úton. A változások persze azt is lehetővé teszik, hogy felehet rúgni régi bejáratott útvonalakat. Erre is van lehetőség, de azt gondolom, hogy a közösségnek az a bölcs döntése szükséges ehhez, amely megtartja az értékeket, továbbviszi, illetve ha lehet változtat az új lehetőségek figyelembe vétele mellett.
Szeretném megköszönni a Társulás tagjainak elmúlt éves munkáját, bízva abban, hogy a jövőt illetően is együtt tudunk működni. S még egyszer megköszönöm azoknak a munkáját, akik társszervezetként a Kistérségi munkában segítettek minket. Az évvége közeledtével mindenkinek áldott ünnepeket kívánok és természetesen eredményes, boldog új esztendőt.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2012. december 06-én Sopronban, a Sopron-Fertőd Kistérség Többcélú Társulás ülésén.)
|