Igen Tisztelt Országgyűlési Elnök Úr! Tisztelt Miniszterelnöki megbízott Asszony, Kormánymegbízott Úr! Tisztelt országgyűlési, és önkormányzati Képviselőink! Tisztelt ünneplő Soproniak, Vendégeink! Hölgyeim és Uraim!
Ma a Hűség Napján városunk évszázados jelképét a Tűztornyot, köszöntjük, abból az alkalomból, hogy eredeti szépségében megújult, és talán egy kicsit meg is fiatalodott. Nem ruhát váltott, hanem évszázados szépséges ruháját őrizte meg. Megőrizte a torony ókori alapjait, a római légionáriusok keze nyomát. Megőrizte az árpádkori toronytestet, megőrizte a reneszánsz loggiát és megőrizte a barokk sisakot. A Várostorony mindig is a hűség jelképe volt, mert rendíthetetlenül áll őrhelyén és vigyázza városunkat, Ö az öreg tanú, aki közel egy évezred óta tekint le ránk. E hosszú szolgálati ideje alatt többször is veszélybe került. Legutoljára 1970-es évektől egészen a közel múltig, amikor is sikerült felújítani.
A Tűztorony, az Információs Központ, a Fő tér és a Várfalsétány az Új Széchenyi Terv keretében „A városközpont értékmegőrző megújítása" című Európai Uniós pályázattal valósult meg. A tervezési munkálat 2007-ben a kivitelezés 2009-ben kezdődött és az összes felújítási munkálat a mai Hűségnapi ünnepségre fejeződött be. A Tűztorony felújítása szerkezet megerősítést és általános renoválást jelentett.
1893-ban a Városháza építésekor a torony megingott az összedőlés fenyegette. A további károk elhárítása érdekében a kapunyílást aláfalazással beszűkítették. A mostani felújításnál ezt az aláfalazást tudták kiváltani korszerű talaj és szerkezet megerősítési építéstechnológiával. Így sikerült a Hűségkaput, a tornyot 100 évvel ezelőtti eredeti formájába visszaállítani.
A Múzeumi Információs és Fogadóközpont kialakítása az 1970-es építésű védőépület korszerűsítésével történt, új múzeumi és turisztikai szolgáltatás kialakításával. Így egy helyről a fogadóközpontból érhető el a Storno ház, a Fabricius ház, a Tábornok ház és a Tűztorony. A Várfalsétány új szakaszokkal bővült, amely eddig nem volt bejárható. Ezzel a belvárosnak teljesen új középkori belső részletei tárultak fel. A Várfalsétány, bemutatja a városfejlődés történelmi kontinuitását a Borostyánkő út római kori emlékétől napjainkig. A belváros sikeres megújításán sokan dolgoztak, ezért nekik köszönettel tartozunk.
Első sorban köszönet illeti Kormányzatunkat, hogy támogatta a fejlesztést és az önerő kiegészítés formájában részben kompenzálta az előző kormány által a várostól elvett 300 millió forint pályázati támogatást. Köszönjük a szép és értékes munkájukat a Konstruma, tervezőirodának, a Stettin kivitelezőnek és alvállalkozóinak. Köszönjük a CÉH Rt.-nek, a Soproni Városfejlesztési Kft-nek, valamint a Polgármesteri Hivatalnak elkötelezett munkáját. Köszönet a hatóságok támogató jó együttműködéséért. És végül, de nem utolsó sorban köszönet illeti a Soproniakat, akik türelemmel, megértéssel és támogató tanácsokkal láttak el bennünket az építkezés alatt. Tisztelt Hölgyeim és Uraim !
A mai napon örömmel adjuk vissza a Soproniaknak a megújult belvárost, a Tűztornyot, az Információs Központot és a Várfalsétányt. Legyünk büszkék a gyönyörű városunkra és óvjuk páratlan, pótolhatatlan történelmi és szellemi értékeinket.
Ne feledjük, hogy a Tűztorony, mely városunk és a Hűség monumentális jelképe, nem ruhát váltott, hanem évszázados szépséges ruháját megőrizte nekünk a második évezred elejére.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2012. december
24-én Sopronban, a Tűztorony átadásán)
|