Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Nagy tisztelettel köszöntöm Sopron város nevében a „Határáttörés Sopronnál - Európa beteljesítésének kezdete" nemzetközi konferenciát! Köszöntöm Hans Kaiser volt miniszter urat, a Konrad Adenauer alapítvány magyarországi vezetőjét, a konferencia támogatóját és szervezőjét. Köszöntöm Dr. Gulyás Gergely és Firtl Mátyás országgyűlési képviselőket. Köszöntöm Veres Áront, a Fidesz ifjúsági tagozatának elnökét, és természetesen köszöntöm a konferencia minden meghívott tagját, résztvevőjét és vendégét.
Engedjék meg, hogy a címhez csatlakozzak bevezető szavaimban, ahol a cím úgy szól, hogy „Európa beteljesedésének kezdete". A cím nagyon jó és nagyon sokatmondó, és talán Sopron az igazi beteljesedés kezdete, hiszen, 1919. augusztus 19-én valóban itt kezdődött Európa újraegyesítése. Ennek a városnak a környékén, nevezetesen Sopronpusztán volt az az esemény, amely megváltoztatta nemcsak Európa, hanem a világ történelmét. Szerencsések vagyunk abban, hogy ez itt nálunk, Magyarországon, Sopron környékén történt. A XX. századi magyar történelem nem tartalmaz olyan sok örömteli eseményt, de ez természetesen abba a ritka esetbe tartozik. Nagy büszkeségünk és nagy-nagy elkötelezettséggel ápoljuk ennek a történelmi eseménynek a következményét, hiszen az életünket alapvetően megváltoztatta. Olyan új perspektívákat nyújtott, amivel véget ért a háború, megkezdődött Közép-Európának a fejlődése, és mindez az egyének szintjén is érezhető. Mindannyiunk számára teljesen nyilvánvaló, hogy mi történt akkor itt, Európának ennek a szegletében. És mivel fontosnak érezzük, hogy támogassuk ezt az eseményt, ezért azt is fontosnak tartjuk, hogy gondoskodjunk arról, hogy a saját önbecsülésünk és identitásunk érdekében mindent megtegyünk, hogy az ifjúság, az a fiatal korosztály is megismerhesse ezt. Minden részletével tisztában legyenek azok is, akik koruknál fogva nem érhették meg ezt az eseményt. Ezért tettük azt, hogy 2009. augusztus 19-én, a jubileumi 20. évfordulón nagyszabású rendezvényt tartottunk, amelynek eredményeképpen Angela Merkel kancellárasszony meglátogatta és megtisztelte ezt az eseményt, hiszen az ő honfitársai voltak azok, akik ezen a helyen áttörték a határt és a szabad világba távoztak. Engedjék meg, hogy egy kis rövid, nem szó szerinti, inkább szellemi idézetre mutassak rá, amit a kancellárasszony mondott: „ a magyarok szárnyat adtak a németeknek, az NDK polgárok szabadság iránti vágyát felkeltették, a határt résre nyitották, amelyet soha többé nem lehetett bezárni. „ És ez valóban így is történt.
Annak a civil szervezetnek, a Páneurópai Piknik Alapítványnak, és azoknak a bátor civileknek, akik ezt tették és akik közül itt is jelen vannak; olyan cselekedetet köszönhetünk, amit talán akkor nem mindenki gondolt, de mindenesetre világtörténelmi eseményt írtak. Josef Manuel Barroso, a Bizottság elnöke így beszélt az eseményről:"a soproni fordulat". Hogy ezt mondja, nekünk kedves, de geográfiailag nem teljesen helyes, mert ez Sopronpusztán történt esemény volt. De ettől függetlenül örülünk neki. Ő azt mondta, hogy véget ért a hidegháború és Európa történelme átalakult. Valóban így volt. És a jubileumi évfordulón egy másik meglepő történet, amikor az Egyesült Államokban több szövetségi állam „Magyarország nappá" nyilvánította augusztus 19-ét, vagyis ezzel tulajdonképpen Európát átléptük, és az Egyesült Államok az amerikai kontinensen is úgy ünnepli ezt az eseményt, ahogyan mi itt, most, vagy ahogyan minden évben szoktuk. Ez óriási eredmény, hiszen tudjuk, hogy az európai hírek, az európai események azért nem gyakran lépik át az óceánt, az amerikai kontinenst, de ez azok a hírek közé tartozott, amikor átlépte. Engedjék meg, hogy fölolvassam azoknak az államoknak a nevét, akik ezt komolyan gondolták: Washington, Arizona, Új-Mexikó, Kalifornia, Nevada, Colorado, Texas, Utah, Oregon, valamint az Egyesült Államok legnagyobb megyéje, a 10 milliós Los Angeles megye hirdette ki ünnepélyes proklamációban, hogy 2009. augusztus 19-ét „Magyarország napként" ünnepli. Azt hiszem, nem kívánhatunk ennél többet, és nagyon boldogok vagyunk, hogy ilyen elismerésben részesült ez az esemény. És tettük a dolgunkat: kiállítást szerveztünk a szomszédjainkkal Kismarton tartományi fővárosban. Európai projektek keretében bonyolítottuk ezeket a rendezvényeinket, amikor is Lobenwein Tamás fényképeit bemutattuk a szomszédban. Annak a Lobenwein Tamásnak a fényképeit, aki megjárta a világot. Tulajdonképpen az ő fényképei azok, amelyek egyáltalán megörökítették ezt az eseményt, ami ott a határáttörésnél történt. De nem csak Eisenstadtban jártunk, hanem elvittük ezeket a fényképeket Berlinbe is, és a Johannesstift segítségével a berlini közönség számára is elérhetővé tettük ezeket a képeket.
A húszadik évforduló kapcsán rendeztünk történelmi konferenciát, rendeztünk stúdióbeszélgetést a szereplőkkel - azokkal a szereplőkkel, akik valamilyen szinten kapcsolódtak az eseményekhez-, mindezeket könyv formájában összefoglaltuk három nyelven (magyarul, németül és angolul), és közzétesszük éppen azoknak a fiataloknak, akik érdeklődnek, és akiknek el kell mondani mindezt az eseményt. És, hogy mennyire a fiatalok fontosak ebben a fajta küldetésben, az is bizonyítja, hogy a Volt Fesztiválon egy Páneurópai Piknik beszélgetést is tartottunk a fiatalok részére, amellyel éppen népszerűsíteni szerettük volna az itteni eseményeket. Sopron megyei jogú város közgyűlése a Páneurópai Piknik '89 alapítvány részére a „Civitas Fidelissima" díjat adományozta, a Páneurópai Piknik szervezőinek elismerve azt a huszon-egynéhány évvel ezelőtti bátor tevékenységüket, amellyel tulajdonképpen mi most itt lehetünk. Természetesen a 20-as évfordulóra felkértük Melocco Miklóst egy olyan köztéri szobor kompozíció készítésére, amely a határáttörés eseményét örökíti meg, és amelyet ő úgy nevezett, hogy „Az áttörés - az európai szabadság szobra". Ez a köztéri szobor a rendszerváltás óta az egyetlen olyan köztéri szobor, amely tulajdonképpen a rendszerváltás eseményéhez kötődik. A megemlékezés keretében Szokolay Sándor zeneszerző erre az alkalomra, az Európa Koncertre egy külön művet komponált, amelyet a jubileumi ünnepségen természetesen be is mutattunk. Lassan elérkezünk a mai naphoz, ehhez a mostani eseményhez, és az események kapcsán az előző nap láthatták azt az emlékparkot, amelyet azért készítettünk, hogy méltó helyen ünnepelhessük ezt az eseményt, és, hogy az utókor számára, mindenki számára nyilvánvaló legyen, hogy mi történt itt.
Nagy-nagy örömömet fejezem ki, és egyben köszönetemet Kaiser úrnak a tekintetben, hogy ezt a konferenciát itt Sopronban rendezték meg, itt a helyszín közelében, mert ez egyben azt is mutatja, hogy valóban mindenki számára fontos ez a sopronpusztai esemény. Köszönjük Kaiser Úrnak a konferenciát a fiatalok számára, a fiataloknak, de természetesen nekünk is, hiszen nemsokára augusztus 19-e lesz, és ismét évfordulót fogunk ünnepelni, és talán ez a mostani rendezvény ennek az ünnepségnek egy „előestéje". Azt kívánom az előadóknak, hogy jó előadások szülessenek, a hallgatóságnak pedig sok új információt kívánok, és még egyszer köszönjük, hogy Sopron városát megtisztelték a rendezvénnyel!
(Dr.Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2012. július 17-én Sopronban, a „Határáttörés Sopronnál - Európa beteljesítésének kezdete" nemzetközi konferencián.)
|