Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Alpolgármester Ur, Önkormányzati Képviselők! Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Soproniak!
Ismét a hagyományos óévi búcsúztatóra jöttünk össze, hogy egy pillanatra visszatekintsünk 2011-re, és új erővel, reményekkel vágjunk neki az újesztendőnek.
Városunkban tovább folyik az a munka, amelyet a soproni polgárok 2006 óta láthatnak. A fejlődés, amely akkor elkezdődött mára testet öltött és lépten, nyomon láthatjuk, hogy jó úton haladunk. Ezt igazolta vissza az időközi választás, amely megerősített minket abban, hogy az út helyes, amin járunk.
Az évvége mindig a számadás ideje: 2011 első hónapjában kezdődött a Liszt év nyitánya Sopronban. Kiemelkedő előadókkal: Kocsis Zoltán, Kutrowatz testvérek és Bogányi Gergely zongoraművészekkel, és az Ünnepi Hetek is szép lehetőséget biztosítottak az ünneplésre. Idetartozik, de talán közvetlenül nem kulturális esemény, hogy a GYSEV segítségével olyan mozdonyt matricáztak fel, amely Lisztet hirdette a vasúton, egy jó misszió keretében. Az elmúlt évben is megünnepeltük nemzeti és városi ünnepeinket, de emlékeztünk ebben az évben másra, másokra is.
Emlékeztünk: Házi Jenő főlevéltárosra, aki a soproni történetíráshoz nagyon sok mindent adott, és akinek a gyűjtő munkája, tevékenysége mind a mai napig hasznos és áldásos. Emlékeztünk a kommunizmus áldozataira, ezen belül Mindszenthy József hercegprímásra, akinek emléktáblát avattak a Sopronkőhidai Börtönben. Emlékeztünk a Holokauszt áldozataira, az Auschwitz Albumra, a vagonkiállításra, és emlékeztünk az 1921-es Népszavazás 90. jubileumi évfordulójára, amikor is a kormány kormányülés keretében megtisztelte városunkat és ezt az eseményt. De nemcsak mi emlékeztünk erre. Emlékezett a Levéltár, emlékezett a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság, történelmi emlékhelynek nyilvánították a Hűség kaput. Szobrot állítottunk Flandorfer Ignácnak és Sütő Andrásnak. Flandorfer Ignácot közöttünk nem kell bemutatni. Mindannyian tudjuk, hogy már régen megérdemelte volna a köztéri szobrot, amelyet a civilek és a különböző testületek közös összefogással emeltek neki. Sütő András szobra pedig kiemelkedik a Kárpát-medencében, hiszen még hazájában sem állítottak neki ilyen szobrot. Végül, de nem utolsó sorban megemlékeztünk legidősebb soproni polgárunkról a 104 éves Elza néniről.
Az elmúlt év sajnos katasztrófákban is bővelkedett külföldön és hazánkban egyaránt. Segítséget nyújtottunk Kazuno testvérvárosunkon keresztül a japán fukusimai atomerőmű katasztrófa áldozatainak, hazánkban pedig a vörösiszap-katasztrófa szenvedőinek gyűjtöttünk. Segítettük Őket, a bajba jutottakkal együtt éreztünk. Kazunoi testvérvárosunk polgármestere őszinte levélben köszönte meg azt a segítséget, amelyet, mint testvérváros nyújtottunk nekik.
Évfordulót is ünnepeltünk, Sopron és Bad Wimpfen 20 éves testvérvárosi kapcsolatát. Megemlékeztünk erről a régi történelmi testvérvárosi kapcsolatról, amelyről tudjuk, hogy a soproni német kitelepítettek jelentős része e településen és környékén élt illetve él.
A sportban is voltak eredményeink. A női kosárlabda csapat továbbra is hozta azt az eredményes szereplést, amelyet tőle megszoktunk, hiszen újra bajnokságot nyertek. Valamint a futballban az NB III-ből az NB II-be került a soproni csapat.
Sokszor mondjuk, hogy Sopron Fesztivál város. A VOLT Fesztivál, amelyet idén Dr. Schmidt Pál köztársasági elnök és Járóka Lívia európai parlamenti képviselőnk tisztelt meg, a szokásoknak megfelelően sikeres volt. Az ókori világ elevenedett meg nyáron Scarbantia utcáin. A Borostyánkő projekt idevarázsolta a 2000 évvel ezelőtti történelmi kort, amelyre szintén büszke városunk. Városunkban tartották a Budapesti Vonósok a Haydn-fesztivált.
Nyugodtan mondhatjuk, hogy fejlődik a város, hiszen sok munkálat megkezdődött. Ilyen például a Kőszegi úti aluljáró, amely jövőre már kész lesz. Elkészült a középszintű szakképzést támogató Tiszk-központ, amely egy korszerű 21. századi szakképzést tesz lehetővé. Fejlődik a Kórház. A fejlesztésnek köszönhetően korszerűbbé, még fejlettebbé válik az orvosi ellátás. Az Uniós előírásokat követve a Sopron és térsége Hulladékgazdálkodási Projekt is a megvalósítás stádiumába lépett. Elkészült a város lakóinak kedvenc találkozóhelye, a Petőfi tér, valamint megújult a Páneurópai Emlékpark, amelyre nyugodtan mondhatjuk, hogy európai emlékpark lett és immáron rendezettségében is méltó ahhoz a történelmi eseményhez, ami ott történt.
Az intézmények komoly fejlesztésre tettek szert. Befejeződött a Zöld Ág Bölcsőde második üteme, épül a Kőműves közi új bölcsőde, folyik a Trefort téri óvoda Petőfi Iskola korszerűsítése.
Elkészült a Lackner Kristóf utca Bécs felé eső szakasza, a Mikoviny út teljes hosszában, a Vándor Sándor út kerékpárúttal, járdával és a Kurucdombi városrész is új középülettel , a Városi Bíróság és Ügyészség újonnan készülő épületeivel gyarapodik.
A tűzoltóság részére elkészült Ausztriában a Brandt Ház, valamint elkészült az erdei sétaút a soproni parkerdőben. Összességében megállapíthatjuk, hogy városunk rendületlenül fejlődik. A fejlődés pillérei az Európai Uniós pályázatok. Mintegy 22 milliárd forintnyi összegben uniós forrásokat sikerült a város fejlődéséhez megszerezni. Mindenki tudja, hogy ez a lehetőség 2013-ban lezárul, és később ezeket a kieső forrásokat már nem lehet pótolni. Ezért a legfontosabb feladat ezeknek a pályázatoknak a lehető legjobb színvonalon történő megvalósítása.
Ezt a fejlődést láthattuk a szomszédunknál Ausztriában. A mellettünk lévő Burgenland olyan fejlettségi szintet ért el, ami évtizedes lemaradásokat tudott pótolni, és amely egy fejlett térséggé vált. S ha Sopron ennek a régiónak központja akar lenni, márpedig központja szeretne lenni, akkor bizony nekünk sem szabad lemaradnunk. Voltak fontos országos események, törvénykezése tekintetében rengeteg új törvényt és új megoldásokat hozott.
Az elmúlt időszak fontos eseménye volt az új Alkotmány megszületése, amelyben Dr. Szájer Józsefnek, városunk díszpolgárának történelmi szerepe volt. Kiemelkedő hazai esemény volt a sikeres EU-elnökség, melynek egyik záró-rendezvényének Sopronban a Volt-fesztivál adott helyet.
Szomszédainknál: Kismartonban és Selmecbányán új polgármestert választottak.
Befektetési és turisztikai kiállítást rendeztünk Berlinben a Magyar Nagykövetségen abból a célból, hogy Sopront mindenképpen kedvező gazdasági, befektetési célállomásként megjelölt városként tüntessük fel és erről a befektetői kört a lehető legjobban meggyőzzük.
Lassan elérkezünk 2012-höz. Egy kicsit távolabbról kell elindulni, méghozzá Európából, merthogy mi is ez Európa része vagyunk, és ma eléggé forrong és sok olyan dolog történik, amit talán nem mindig értünk és nem mindig kezelünk helyesen. Európa a fennmaradásért küzd, azért a pozícióért, hogy távlatokban meg tudja tartani gazdasági, tudományos és kulturális vezető szerepét a világban -amely most kicsit veszni látszik. - Olyan kihívások elé néz, amelyre korábban nem volt példa, mert nem volt rákényszerítve. Azok a nehézségek, melyek ma Európát sújtják, reményeink szerint ki fogják kényszeríteni, a jó megoldásokat az együttműködést.
2012-ben három fontos területen vannak feladataink. - a megkezdett fejlesztések folytatása és befejezése, - a város fenntartása takarékos gazdálkodással és a pénzügyi egyensúly biztosítása, - a város gazdaságának támogatása, lehetőségekhez mérten munkahelybővítés, befektetések elősegítése. E három fontos cél az, amely tulajdonképpen 2012-es évet jellemezni fogja.
Nézzük meg részletesebben a feladatainkat. Ez a város 50 éven keresztül elzárt város volt. Bezártsága miatt nem tudott fejlődni úgy, mint Magyarország többi része. Hosszú évek teltek el a rendszerváltást követően, hogy elérhetővé váltak az európai közösségi források, melynek célja a különböző fejlettségű térségek kiegyenlítése. Ahhoz, hogy a térségünk fejlődése biztosítva legyen, ehhez a közösségi forrásokat, amit csak lehet, és célszerű ki kell használnunk.
A város üzemeltetése, fenntartása, takarékos költségvetési gazdálkodást feltételez. A harmadik és legfontosabb a város gazdasági potenciáljának növelése. Ma nem lehet más cél a város fejlődését illetően, mint az, hogy új befektetéseket csábítsunk Sopronba és környékére. Olyan plusz munkahelyekre van szükség, amelyek a fenntartható fejlődését a városnak biztosítani tudja. A mai gazdasági potenciál - nem megsértve azon szereplőket, akik ennek ma letéteményesei - fontos és szükséges, de nem elegendő ahhoz, hogy a város további fejlődését biztosítani tudja. A befektetések és munkahelyteremtés elsődleges feladat.
Ha távlatokban visszatekintünk, azt is láthatjuk, hogy ezt a várost, évszázadok óta mindig azok az emberek tették naggyá, akik itt éltek és élnek. Ezért engedjék meg, hogy megköszönjem mindannyiuknak azt a munkát, amelyet saját helyükön végeznek, ott ahol helytállnak a város nevében. Hiszen azok a sikerek, amelyek az egyéni munkában jelennek meg, egy közösségnek közös sikere és mindenképpen köszönetre méltó. Ezért meg kell köszönnöm a város polgárainak, minden soproninak, hogy állhatatos, szorgalmas munkájával a gazdasági válság közepette is helytálltak, és támogatták városunkat.
Személy szerint köszönöm Firtl Mátyás Sopron és környéke országgyűlési képviselőjének, Dr. Molnár Ágnes államtitkár asszonynak, Dr. Szájer József, Járóka Lívia európai parlamenti képviselőinknek hathatós segítségüket és támogatásukat a város ügyeiben.
Köszönöm a Város Képviselőtestületének munkáját, és kérem támogatásukat a 2012. évhez is.
E gondolatok jegyében kívánok mindenkinek Boldog és eredményekben gazdag új esztendőt és sikereket mind a közéletben, mind a magánéletben egyaránt.
|