Igen Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Vendégeink, Hölgyeim és Uraim!
Az 1921-es népszavazás kilencvenedik, és a Hűség napjává nyilvánítás tízedik jubileumi évfordulója alkalmából nagy tisztelettel köszöntöm Orbán Viktort, Magyarország miniszterelnökét. Nagy tisztelettel köszöntöm a Kormány Tagjait, Kitüntetetteinket, a Vendégeinket és a Soproniakat!
Az első világháborút követő trianoni békediktátum, Nyugat-Magyarországot Sopronnal együtt Ausztriához csatolta. 1921 nyarán az osztrák csendőralakulatok a megszállás szándékával átlépték a történelmi Magyarország határát, azonban a magyar szabadcsapatok ezt megakadályozták. Ez volt az első ágfalvi csata, mellyel kezdetét vette a másfél hónapig tartó nyugat-magyarországi fegyveres felkelés. A felkelők között ott küzdöttek a soproni főiskolások, műegyetemisták, diákok, az Alföld, a Felvidék és Erdély magyarjai. A nyugat-magyarországi fegyveres felkelés kikényszerítette az antantnál a velencei béketárgyalást, amelynek eredményeképpen elérték, hogy a népszavazás döntsön a területek hovatartozásáról.
A népszavazás lehetősége lyukat ütött a trianoni békediktátumon. A gyászos évek után felcsillant a remény sugara, hogy talán ismét magyar lehet az, ami mindig is az volt. A soproniak többsége Magyarországhoz, a Szent Koronához akart tartozni. Az 1921. december 14-ei győztes népszavazáshoz nagyban hozzájárult az akkori jelentős lélekszámú német ajkú lakosság, akik szintén magyarok akartak maradni.
A hűség nem a múltban, hanem mindig a jelenben születik, cselekedeteinkkel. A mi történelmi példánk jól mutatja, hogy a legreménytelenebb helyzetből is lehet kiutat találni. A soproniak példát mutattak hűségükkel, szerető ragaszkodásukkal hazánkhoz, városunkhoz.
A város hűségét nem csak 1921-ben a népszavazáskor bizonyította, hanem 1277-ben, és 1989-ben is. 1277-ben Sopron szabad királyi városi rangot kapott, mert hűséges volt a magyar királyhoz, a Szent Koronához. 1989-ben a szabadság eszméjéhez volt hűséges a város, ezzel felgyorsult az európai újraegyesítés folyamata. Itt, ahol állunk e három történelmi eseménynek állít emléket a Hűségkút, melyet 2001-ben az első Orbán-kormány ajándékozott a városnak. Ezúton is köszönjük Sopron polgárai nevében.
Végezetül tisztelettel felkérem Magyarország Miniszterelnökét, kössön fel egy nemzeti színű szalagot a Hűség Koszorúra, a Népszavazás 90. és a Hűség napjává nyilvánítás 10. évfordulója alkalmából.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde, elhangzott 2011. december 14-én a Hűségkútnál.)
|