Tisztelt Dalma Asszony! Tisztelt Sütő Család! Határon túli és magyarországi tisztelők! Tisztelt Bocskay Vince szobrászművész! Firtl Mátyás országgyűlési képviselő úr! Tisztelt Ünneplő Egybegyűltek!
„és miként hirdeti a Biblia: Megméretik az embernek fia, s ki mint vetett, azonképpen arat. Mert elfut a víz és csak a kő marad, De a kő marad."
Wass Albert sokat idézett versével, az egyetemes magyar irodalom Kossuth - díjas írójának leleplezésre váró szobra előtt köszöntöm Önöket a leghűségesebb város nevében.
Sütő András halálának 5. évfordulóján, a Kárpát-medencében elsőként, Sopron városa, közadakozásból létrejött, köztéri alkotással rója le tiszteletét az író - óriás, az erdélyi magyarság, a kisebbségi magyarság egyik legjelentősebb szószólójának, a magyar szellemi és irodalmi élet leghűségesebb alakjának emléke előtt. Köszönet a szoborállítást kezdeményező és kivitelező Kálvin Kör és Erdélyi Körnek.
Sütő András Sopronban ünnepelte 75. születésnapját. Itt vette át életművéért az akkori Köztársasági Elnök Úrtól, Mádl Ferenctől a Köztársasági Elnöki Érdemérmet, és meghatódott tisztelettel beszélt városunkról, a Civitas Fidelissimáról, amely- köszönet polgárainak és gróf. Bánffy Miklós, Magyarország akkori külügyminiszterének - 90 évvel ezelőtt, 1921-ben, visszatérhetett az anyaországhoz.
Az ünnepelt akkor keserűn jegyezte meg,"hogy mi lett volna ha", de a sopronihoz hasonló történelmi szerencsére a kolozsváriak nem várhattak.
Sütő András a szerencsében nem, de álmai, reményei, vágyai megvalósulásában hittel bízott. Az emberi igazság, méltányosság, a félelem és megaláztatás nélküli életet vágyta. Nem csak irodalmárként, de közéleti személyként is kiállt a magyar kisebbség nyelvhasználati jogaiért, a kisebbségi magyarság sajátosságainak, értékeinek védelméért.
Írásai, megszólalásai jelentős változást hoztak a romániai magyarsággal kapcsolatos magyar politikában is. A román rezsim zaklatásai, életveszélyes fenyegetései ellenére, nemzete sorsproblémáit fölvállalva próbálta a magyarok közösségét az anyanyelv, a magyar kultúra által összetartani és megtartani.
Mert hitte, összeköt bennünket közös múltunk, közös nyelvünk, a közös kultúránk, a jelenünk és a jövőnk. Magáénak vallotta és terjesztette Füst Milán gondolatait:
„Oh jól vigyázz, mert anyád nyelvét bízták rád a századok, S azt meg kell védened. Szent e nyelv! S több kincsed nincs neked! Oly csodás nyelv a magyar."
Történelmi jelentőségű az a hagyaték, amit írásai és személyes sorsa által a magyar szellemi élet kapott. Őrizzük meg ezeket a kincseket, s azt a lángolást, amely Sütő Andrásban lobogott élete végéig, a magyarság fennmaradása érdekében.
Legyünk mi is a magyar nyelv szószólói, prófétái, ahogy Sütő András tanította tetteivel, írásaival, életével. Tisztelegjünk emléke előtt!
Bocskay Vince szobrászművész alkotását a város köszönettel és szeretettel befogadja.
(Dr. Fodor Tamás polgármetser köszöntője, 2011. szeptember 30-án, Sütő András szobrának avatásán.)
|