Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Nagy tisztelettel és szeretettel köszöntöm őexellenciáját Izrael állam magyarországi nagykövetét ezen a mai napon itt Sopronban, az Auschwitz album kiállításának megnyitóján. Nagy tisztelettel köszöntöm a jelenlévő Holokauszt túlélőket!
Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
A 17 éves Lili Jakobs kislány jóvoltából ránk maradtak azok a fotók, amelyek a mai kiállításnak az alapját képezik, amelyek abban különlegesek, hogy a magyar zsidóság holokausztját ábrázolják. Ők is magyarok voltak, ugyanolyan hazafiak, mint bárki más, csak az volt a különbség, hogy más volt a hitük, más etnikumhoz tartoztak és különböztek a többségtől. Ők is ugyanolyan fontos és hasznos tagjai voltak a magyar társadalomnak, melyet építettek, mint bárki más. Ha a soproni zsidóságra emlékezünk, akkor talán csak egy nevet kell megemlíteni, Dr. Pollák Miksa rabbit, történettudóst, az MTA levelező tagját, annak illusztrálására, hogy milyen szellemi értéket jelentett a soproni társadalom számára a zsidó közösség. Természetesen többen is voltak, de talán ő fémjelzi azt a szellemi értéket, tőkét, amelyet elveszítettünk, és amelyet soha vissza nem lehet hozni.
Ha visszapillantunk a történelmünkbe, akkor tudhatjuk azt is, hogy a zsidóság a magyarsággal már a honfoglalás óta együtt élt e hazában. Írásos és tárgyi emlékeink vannak a honfoglalást követő időszakról a XII. századból, hogy a zsidóság itt élt városunkban. Több száz éven keresztül felhőtlen volt az együttlét, mint az ország bármely más népével, polgárával. E kiállítás személyessége abból fakad, hogy a képeken olyan magyar zsidókat láthatunk, akik ad abszurdum még ismerőseink rokonaink is lehetnének. Ezen személyes emlékeken kívül azonban ez a kiállítás arra figyelmeztet minket, hogy az, ami a 20. század történelmének legsötétebb időszakában megtörtént, nem fordulhat elő még egyszer, nem ismétlődhet meg. A történelem ismerete arra tanít minket, hogy okosabbak legyünk, és lássunk előre. Azt gondolom, ez a kiállítás mindannyiunkat hozzásegít a történelmi tisztán látáshoz. A fiatalok azok, akik leginkább rászorulnak a hiteles tájékoztatásra, hiszen honnan tudhatnák ilyen időtávlatból, hogy mi történt akkor Magyarországon, mi történt Európában a XX. század legsötétebb időszakában.
Végezetül, köszönöm nagykövet asszonynak, hogy megtisztelte látogatásával a kiállítást és városunkat. Köszönöm a szervezőknek a munkáját és minél több fiatal látogatót kívánok.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott az Auschwitz album kiállítás megnyitóján 2011. február 27-én.)
|