Tisztelt Alpolgármester Úr, Önkormányzati Képviselők! Tisztelt Hölgyeim és Uraim, Kedves Soproniak!
Egy évvel ezelőtt, ugyanitt az óévi búcsúztatón 2010-es évet a remények évének neveztük. Nos, ma már elmondhatjuk, hogy valóban, a többség vágya megvalósult, mint országosan, mint helyi szinten. 2010-ben, nyolc év után ismét polgári kormányunk van. Itthon a városban folytatódhat az a megkezdett munka, amelyet a soproni polgárok 2006 óta láthatnak, és amelyet még erősebb felhatalmazással ismét ránk bíztak.
Ezúton is köszönjük a bizalmat, amellyel megtisztelték a városvezetést és képviselőinket. Mindent meg fogunk tenni azért, hogy a bizalmat megszolgáljuk. A Fidesz-KDNP országos és helyi választási sikere olyan elementáris erővel tört felszínre, amely Európában egyedülálló történelmi lehetőséget teremtett a polgári értékrendű kormányzáshoz. A választók töretlen közös akarata, lehetőséget adott a nemzeti összefogásra, amely záloga lesz a gazdasági, a morális és a kulturális felemelkedésének. Lényegében országunk sorsa 2010-ben új irányt vett, és ezzel új perspektívákat nyitott mindannyiunk számára.
Sopronban az óév búcsúztatása nem csak a 2010-es év lezárását jelenti, hanem lezárult az előző négy éves önkormányzati ciklus is. Az évvége mindig a számadás ideje is, ezért pillantsunk most vissza négy évre röviden, hogy mi is történt.
Összességében megállapíthatjuk, hogy városunk négy év alatt fejlődött és szépült. A fejlődés egyik pillére az uniós források. 2006-10 között mintegy 16 milliárd összegben uniós forrásokat sikerült megszerezni a város fejlődéséhez. Ez a lehetőség 2013-ban lezárul, és nem lehet pótolni.
A forrás célja a régiók azonos fejlettségi szintjének elérése, hogy az újonnan csatlakozó országok képesek legyenek együttműködni a többi tagállammal. Ezt a fejlődést láthattuk szomszédunknál Ausztriában. A 16 milliárdból csak a legfontosabb új fejlesztéseket címszavakban: 1. Kórház: pavilonrendszerének és orvosi műszereinek megújítása. 2. Belváros rehabilitáció: Fő tér, Tűztorony, várfalsétány. Folytatás: Várkerület, Üzletek portáljainak megújítása, városi belső közlekedési gyűrű kialakítása. 3. Kőszegi úti közúti aluljáró megépítése. 4. Fertőrákosi kőfejtő és barlang színház felújítása. 5. Soproni Szakképző Központ létrehozása a középfokú szakiskolákkal. 6. Tömegközlekedés korszerűsítése. 7. Belterületi vízrendezés: Kutya hegy, Rák patak. 8. Iskolák, óvodák, bölcsődék, szociális intézmények megújítása: a Fáy, a Petőfi, a Deák-tér, a Fenyő téri iskolák, a Halász utcai, a Trefort téri óvodák, a Zöldág, a Kőműves közi bölcsődék megújítása. Gyermekek Átmeneti Otthonának kialakítása, Balfi úti Szociális Otthon felújítása. 9. Közutak, kerékpárutak, közlekedési csomópontok, közvilágítások korszerűsítése. 10. Műemlék épületek homlokzat felújítása.
Kiemelt feladatunk volt a városi környezet állapotának javítása, amely szinte minden területet felölelt. Ennek a munkának elismerése a Virágos Magyarország első helyezése és az európai versenyben a harmadik helyezés.
Sopron gazdasági környezetének javítása érdekében mindent megtettünk, hogy ne nehezítsük a vállalkozások terheit, adó és bérleti díjemelésekkel. Közösen a vállalkozásokkal utat építettünk, nagy befektetők ügyeit kiemelt eljárásrendben bonyolítottuk. A fejlesztések mellett építettük a város arculatát, szellemi templomát, mert Sopron több mint város, ahogyan mindig vallottuk, és valljuk ma is.
Nemzeti ünnepeinket március 15., augusztus 20. október 23. tisztességgel megünnepeltük, hogy az együvé tartozásunk élményét minden sopronival megosszuk. De megünnepeltük a város két jeles történelmi dátumát is a 21-es Népszavazás emlékét és a Páneurópai Piknik és Határáttörés eseményét.
Idén a Város Ünnepén Dr. Szájer József európai parlamenti képviselőnk kapta a város díszpolgára kitüntető címet, aki elévülhetetlen érdemeket szerzett városunk életében. E helyről is köszönjük munkáját.
2009-ben a Páneurópai Piknik és Határáttörés 20. jubileumi évfordulóját kimagasló rendezvénnyel tiszteltük meg. Az évfordulón felavattuk Melocco Miklós Kossuth díjas szobrászművész kompozícióját, mely a határáttörést örökítette meg, és egyben a rendszerváltás első köztéri szobra. Az ünnepség díszvendége volt, Angela Merkel a Német Szövetségi Köztársaság kancellára, aki meleg hangú beszédében méltatta és megköszönte az akkori események résztvevőinek bátor helytállását. Az ünnepséget sikeres konferenciával egészítettük ki a történelmi események feltárása érdekében. Az esemény nemzetközi elismerését bizonyítja, hogy augusztus 19. az Egyesült Államokban nyolc szövetségi állam hivatalosan magyar- nappá nyilvánította. Büszkének kell lenünk arra, hogy Sopron nem csak a leghűségesebb város, hanem a Hűség és Szabadság városa.
Sopronban a kultúra kiemelkedő szerepet tölt be. Ilyen jeles események az ünnepi hetek, a zenei napok, a színházi évad, a fesztiválok, a képzőművészeti kiállítások. A múlt lezárásához tartoznak azok a szocialista városvezetéshez tartozó korábbi ügyek, amelyben Legfelsőbb Bíróság a soproniak javára döntött. A döntés erkölcsi és anyagi haszna óriási, mert a közélet tisztaságába vetett hit helyreállításának bizonyítéka: a mélygarázs, a tűzoltó laktanya, az István bíró utcai óvoda és a Pozsonyi úti szemétlerakó.
E rövid összefoglaló végén lassan elérkezünk az új évhez. Az új esztendőben már tevőlegesen is megkezdődik a jelenlegi önkormányzati ciklus. Az új ciklus fő feladatai a megkezdett fejlesztések folytatása és befejezése, a város fenntartása, a város és környékének gazdasági szereplőinek támogatása, lehetőségekhez mérten munkahelybővítés, befektetések elősegítése és a pénzügyi egyensúly biztosítása.
Ebben az évben is továbbra is takarékosan kell gazdálkodnunk, ahogyan mindenütt. Ezt a várost, évszázadok óta mindig azok az emberek tették naggyá, akik itt éltek és élnek. Ezért meg kell köszönnöm a város polgárainak, minden soproninak, hogy állhatatos szorgalmas munkával a gazdasági vállság közepette is helyt tudtak állni, és támogatták városunkat.
Ez úton köszönöm Firtl Mátyás Sopron és környéke országgyűlési képviselőnek, Dr. Molnár Ágnes államtitkár asszonynak, Dr. Szájer József, Járóka Lívia európai parlamenti képviselőknek hathatós segítségüket és támogatásukat a város ügyeiben. Természetesen minden kornak meg vannak a saját kihívásai, melynek mindig meg is kell felelni. 2011-ben nemzeti összefogással a „magyar modellt" kell megvalósítanunk, hogy erkölcsileg és gazdaságilag talpra tudjunk, állni. Ehhez minden lehetőséget meg kell ragadnunk, nincs vesztegetni való időnk, mert a történelmi pillanatok hamar elmúlhatnak.
Fogadjuk meg gróf Széchenyi István szavait, melyet fiának írt: Elveszítheted pénzedet, vagyonodat, de az elvesztegetett időt, soha vissza nem hozhatod.
E gondolatok jegyében kívánok a magam és a városvezetés nevében: Minden soproninak eredményes, boldog új esztendőt!
(Dr. Fodor Tamás polgármester évértékelő beszéde, elhangzott 2010. december 31-én a Liszt Ferenc Konferencia és Kulturális Központban.)
|