Tisztelt Vendégeink, Hölgyeim és Uraim!
Nagy tisztelettel köszöntöm vendégeinket a Hűség Napján; Dr. Molnár Ágnes államtitkár Asszonyt, Dr. Szájer József európai parlamenti képviselő Urat, és Firtl Mátyás országgyűlési képviselő Urat! Köszöntöm Ágfalva, Balf, Bánfalva, Fertőboz, Fertőrákos, Harka, Kópháza, Nagycenk Polgármestereit. Köszöntöm Alpolgármester Urakat, Önkormányzati Képviselőket és meghívott Vendégeinket! Megkülönböztetett tisztelettel köszöntöm a mai nap Kitüntetetteit és Hozzátartozóikat!
A mai napon emlékezünk az immáron 89 évvel ezelőtti, 1921. december 14-ei Sopron és a környékén megtartott népszavazására, melynek eredményeképpen 7107 szótöbbséggel magyarok maradtunk és ezzel ismét a Magyar hazához, Szent István koronája alá tartozhattunk. A sikeres népszavazásért a nemzet hálája és elismeréseként kapta a város a CIVITASS FIDELISSIMA, a „Leghűségesebb város" kitüntető címet, amelyre ma is olyan büszkék vagyunk, mint akkor elődeink. 2001-ben a polgári kormány a népszavazás napját hivatalos állami ünneppé nyilvánította.
A népszavazás példája mutatja, hogy minden reménytelen helyzetnek tűnő esetben mindig van és lehet kiút, a megoldásra. Az első világháborút követően a Trianoni békediktátum megfosztotta hazánkat területének kétharmadától az őslakosság pedig határon kívüli területekre szorult. Elveszítettük az ország infrastruktúráját, természeti kincseit és sok szempontból nem létező országként kezeltek, hiszen nem volt hadügy, pénzügy, külügy.
Ebben a reménytelennek tűnő helyzetben voltak olyan felkelő hazafiak, diákok, főiskolások, katonák, akik a győztes ágfalvi csatával el tudták érni, hogy a velencei egyezmény létre jöhessen és népszavazás döntsön Sopron és környéke hovatartozásáról. A népszavazás, mint a demokratikus döntés legközvetlenebb módja még önmagában nem volt elegendő a győzelemhez. Ehhez nemzeti összefogásra, hitre, tisztességre, közös akaratra volt szükség.
Jó példa a nemzeti összefogásra a németajkú „hűséges szavazópolgárok" esete, akik nélkül nem lehetett volna eredményes a népszavazás. Ha a mában egy pillanatra megállunk és körül nézünk magunk körül, akkor azt látjuk, hogy ma is erre van szükségünk nemzeti összefogásra, hitre, tisztességre, közös akaratra ahhoz, hogy leküzdhessük korunk nehézségeit.
A hűség ma is létező hitvallás és cselekvés. Ha a mában, mindennapjainkban is, így gondolkodunk, akkor hűek tudunk maradni városunk múltjához.
Tisztelt Kitüntetettek!
Sopron város Közgyűlése szép hagyományt teremtett azzal, hogy a Hűség Napján köszönthetjük azokat, akik kimagasló teljesítményükkel a várost gazdagítják, s tevékenységükkel, az élet különböző területein, hozzájárulnak Sopron jó hírnevének öregbítéséhez idehaza és a nagyvilágban.
Ezt a várost mindig a benne élő polgárok tették és teszik naggyá.
Megköszönöm minden kitüntetettnek szeretett városunkért érzett elkötelezettségét és további sikereket és jó egészséget kívánok életükhöz.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde, elhangzott 2010. december 13-án a Hűség napi rendezvényen.)
|