Tisztelt Államminiszter Úr! Tisztelt Langraf Képviselő Asszony! Német Vendégeink! Tisztelt Országgyűlési és Önkormányzati Képviselőink, Tisztelt Emlékező Közösség!
Az 1989. évi Páneurópai Piknik és határáttörés 21. évfordulóján köszöntöm Önöket! Engedjék meg, hogy megkülönböztetett tisztelettel köszöntsem külföldi vendégeinket, azon belül is a Németországból érkezetteket, hiszen ez a mai ünnep közös ünnepünk. Olyan ünnep, amelyet nem a hatalom, hanem az emberiesség tett ünneppé.
Kedves Emlékezők!
Melocco Miklós Áttörés emlékműve nem csak a keletnémetek nagy szabadulásának élményét jelképezi e történelmi helyen, hanem a kommunista diktatúra összeomlását, és a rendszerváltással megszülető és régóta áhított szabadságot, az új demokráciát. Nyugodtan mondhatjuk, hogy a mészkőbe megformált kompozíció, a rendszerváltás első köztéri emlékműve. Amikor elhelyezzük virágainkat a Határáttörés, emlékművén akkor, egyben a rendszerváltásra is emlékezünk mindazokra, a nagyszerű emberekre, akik akkor a demokrácia mellett bátran kiálltak és cselekedtek.
Ami 21 évvel ezelőtt itt történt, csak a legnagyobb tisztelet hangján említhető. A Páneurópai Piknik 1989. augusztus 19-én, beírta magát a legújabb kori európai történelembe, mert a bátor debreceni és a soproni civilek világra szóló eseményt szerveztek, akik akkor ezt még nem tudták. A Kelet-német menekültek elementáris szabadságvágyát a határáttörés mutatta meg, amely azonban nem sikerülhetett volna az akkor szolgálatban lévő határőr katonák és parancsnokuk emberi helytállása nélkül. Köszönjük nekik és a Sorsnak hogy az események így alakultak. Itt ezen a napon nyílt ki itt a vasfüggöny, amelyet soha többé visszazárni már nem lehetett és véglegesen elveszítette megosztó szétválasztó szerepét a szabad világ és a megreformálhatatlan kommunista diktatúra között. A határáttörést a berlini fal leomlása, Németország egyesítése és új Európa kialakulása követte.
Ha visszaemlékezzünk Angéla Merkel kancellár asszony 2009. évi látogatására, ugyan itt, ezen a helyen ezt mondta: Önök, magyarok adtak szárnyakat, a németek szabadságvágyának. A történelem az egyes emberek kis bátor lépéseiből áll össze. Az, ami itt történt egy darab történelem.
Legyünk hát büszkék e darab történelmünkre. Kívánom és remélem, hogy nemzeti összefogással ismét Európa mintaképe lehetünk, ahhoz hasonlóan, ahogyan 1989-ben Európa szíve voltunk.
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde. Elhangzott 2010. augusztus 19-én a Piknik emlékparkban.)
|