Tisztelt Lorch Úr! Tisztelt Meys Asszony! Tisztelt Fuhrmann Úr! Mélyen Tisztelt Hölgyeim és Uraim!
Nagy tisztelettel és szeretettel köszöntöm Önöket az Evangelisches Johannesstift berlini épületében Sopron városa nevében az 1989-es Páneurópai Piknik emlékére rendezett kiállítás berlini megnyitóján! Mindenekelőtt köszönjük, hogy lehetőséget biztosítottak az Önök gyönyörű intézményében a kiállítás megnyitásának.
Magyarország nyugati csücskében Sopronpusztán, a debreceni és soproni civil szervezők jóvoltából húsz évvel ezelőtt az Önök honfitársai menekültek át a szabadságba. Menekültek, nem törődve a vasfüggöny még meglévő darabjaival és a határőrizettel. Ezzel a bátor cselekedettel akkor Önök, németek is történelmet írtak, velünk, soproniakkal együtt. Kohl kancellár annak idején úgy fogalmazott, hogy a magyarok verték ki az első téglát a Berlini Falból.
A vasfüggöny ideiglenes soproni megnyitásával elindult egy olyan láncreakció, aminek végeredményeként megtörtént Németország egyesítése, megszűnt Európa kettéosztottsága és lezárult a hidegháborús időszak.
A határáttörés a szabadság eszméjévé nemesült. Mondhatjuk azt is, hogy egyszerre döntötte le a fizikai és a lélektani határokat a népek között! 1989. augusztus 19-e után már nem lehetett ugyanazt tenni, mint korábban. Az civil emberek üzentek a politikának.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Vendégek!
Sopronnál nem nemzetek sorstragédiáira emlékezünk, hanem 1989-től fogva a szabadság örömünnepét tartjuk! Annak a bátorságnak az örömét, amellyel egy rab nép egy másik rab népet a szabadságba engedett! Ezt a gondolatot örökítette meg Melocco Miklós szobrászművész, akinek alkotását a 20. jubileumi évforduló alkalmából avattuk fel. Jubileumi programjainkat megtisztelt jelenlétével Angela Merkel kancellárasszony, aki köszönetét fejezte ki a civil szervezőknek és Sopron városának. Ezúton is köszönjük a német állam és a Freundeskreis Europa Berlin anyagi és erkölcsi támogatását, melyet a szobor elkészítéséhez nyújtott. Külön öröm volt számunkra, hogy sok olyan egykori keletnémet menekült is ellátogatott az ünnepségre, akik 20 évvel ezelőtt itt lépték át a magyar-osztrák határt.
Ezekről a történésekről és az előzményekről láthatnak a most megnyíló tárlaton archív felvételeket az akkori soproni fotós-krónikásnak, Lobenwein Tamásnak köszönhetően. Ő volt az, akinek felvételei a világ minden hírügynökségét bejárták húsz esztendeje. Ő sajnos már nincs közöttünk, de most, kinagyítva, paravánokra feszítve láthatják Önök is, mi történt 1989-ben.
De nemcsak ezt a kollekciót hoztuk el az Önök számára. Itt vannak azok a grafikák és festmények is, amelyeket nyugat-magyarországi művészek készítettek. Elhoztuk Sulyok Gabriella, Giczy János és Szabados Éva alkotásait, melyek mind az egységes és szabad európai gondolatot fejezik ki, az európai kultúra sokszínűségét és értékeit mutatják.
Hölgyeim és Uraim!
Az Európai Unió Kultúra Programja támogatásával hozhattuk ide e kiállítást. Ide, a szép Berlinbe, a hajdan fallal kettéosztott Berlinbe, Európa fővárosába.
Hisszük és tudjuk, hogy az 1989-es események a világtörténelem színpadán nem voltak hiábavalóak.
Tanulságuk erősítse meg annak a gondolatnak az igazságát, hogy a szabadságvágyat soha nem lehet elfojtani! Örök időkre emlékeztesse népeinket, hogy a szabadság maga az élet!
E gondolatok jegyében ajánlom mindannyiuk figyelmébe a most nyíló kiállítást!
(Dr. Fodor Tamás polgármester beszéde Berlinben, a Páneurópai Piknik kiállítás megnyitóján.)
|