Tisztelt Főtisztelendő Plébános Urak, Tisztelt Rektor Úr! Kedves Soproniak, Kedves Vendégeink!
A mai Szent Mihály napi ünnepségen nagy tisztelettel és szeretettel köszöntök mindenkit, aki megtisztelte templomunkat és városunkat; ezt a kiemelkedő ünnepséget, itt a Szent Mihály domb tetején, ősi templomunk legnagyobb ünnepén.
Nyugodtan mondhatom, hiszen Szent Mihály nemcsak a templom szentje, hanem városunknak védőszentje is, hogy mindannyiunk ünnepe, aki soproni, és aki Sopronban él. Valamikor régen, 1277-ben IV. László szabad királyi városi címet adományozott városunknak. Azt a címet, amely egy nagyobb rangot, lehetőséget biztosított Sopronnak, de egy nagyon nehéz korszakot is egyben. Nem véletlen, hogy ezt az ünnepséget követően a város védőszentje Szent Mihály lett. A szabad királyi városok, akik önálló közigazgatással rendelkeztek és önállóan szabályozták életüket bizony védelemre is szorultak. Szent Mihály az igazság, az erő és a bölcsesség megtestesítője. E három tulajdonságra a szabad királyi városnak nagy szüksége volt. Nem véletlen, úgy gondolom, hogy így Szent Mihály lett a város védőszentje. Akkor e három erényre hihetetlen mértékben szükség volt.
Kérdés az, hogy ma mire van szükségünk? Úgy gondolom, hogy ugyanerre. Ugyanerre, mert minden kornak megvannak a nehézségei, mint akkor 1277-ben, a történelem viharaiban Szent Mihály védelmezte városunkat, úgy gondolom, hogy most is erre van szükség. Ma egy olyan kort élünk, ahol az értékek talajt vesztettek, ahol erkölcsi, morális válság van, ahol meg kell újulnunk és újból meg kell erősödnünk. Ehhez bizony nagy szükség van-e három erényre. Nekünk keresztényeknek - akiknek példát kell mutatni - ebben több a feladatunk. Azért több a feladatunk, mert nemcsak beszélni kell róla, hanem tenni is kell, és a személyes példamutatást semmi nem helyettesíti. Egyfajta missziót kell betöltenünk, abban a világban, ahol az emberek nagyon nehezen beszélnek egymással, nagyon nehezen segítenek egymáson, és nagyon nehezen igazodik el sok ember a világ dolgaiban. Nehéz megkülönböztetni ma a jót a rossztól, mert olyan médianyomás van, ahol rengeteg értéktelen információ ér bennünket. Nehéz kiválogatni azt, ami az érték.
A legnehezebb korban a fiatalok vannak. Azok a fiatalok, akiknek a személyisége most alakul. Ezért segítsünk nekik mi felnőttek személyes példamutatással és irányítsuk, tanítsuk őket, ahogy itt az elhangzott szentmisén is hallottuk a szép gondolatokat. Ebben nekünk keresztényeknek több a feladatunk. Az a cél, hogy a világunk jobb legyen és e szűk kis hazánk, városunk is jobb legyen.
Kérem ugyanazt, mint 1277-ben, hogy Szent Mihály tovább óvja, őrizze városunkat.
|