Engedjék meg, hogy először nagy tisztelettel és szeretettel üdvözöljem Firtl Mátyást, Sopron országgyűlési képviselőjét, a környék polgármestereit. Nagy tisztelettel és szeretettel üdvözöljem professzorainkat, akadémikusainkat, díszpolgárainkat és természetesen minden soproni polgárt, minden képviselőt, mindenkit, aki megtiszteli jelenlétével a mai estét. Nem olyan hosszú idő múlva a Tűztorony megszokott zenéjét fogjuk hallani. Azt a toronyzenét, amelyet minden nap hallunk, s amely nemsokára átvezet minket az óesztendőből az újesztendőbe, a 2009-es évbe. Ilyenkor, amikor várjuk az újesztendőt, egy pillanatra megállunk és visszapillantunk, hogy mi is történt az előző esztendőben, az óévben. Mi volt az, amire figyelnünk kell, mi volt az, amiben leltárt kell tennünk.
Engedjék meg, hogy egy rövid visszapillantást tegyek a 2008. évbe. Legelőször is azt szeretném elmondani és határozottan leszögezni, hogy Sopron városa fejlődik. Úgy fejlődik, hogy az elmúlt időszakban a város számára a közösségi forrásokból 7 milliárd Ft. nagyságrendű pályázati összeget tudott az önkormányzat összegyűjteni, amely a következő időszakban biztosítja azokat a régi elmaradt és hiányos fejlesztéseket, amelyekre nagyon nagy szüksége van a városnak.
Megújul a Tűztorony, a mellette lévő turisztikai centrum, a Várfal sétány, a Fő tér, buszközlekedés, a tömegközlekedés, amely új információs rendszerrel bővülve sokkal jobb szolgáltatást tud nyújtani az ide látogatónak és az itt élőnek. Mivel iskolaváros is vagyunk, a szakoktatás területén is komoly eredményre számíthatunk a következő időszakban. Korszerű szakképző központ alakul, amely már a 21. század oktatástechnológiáját és új technológiáját ismerteti meg azokkal, akik ezekben az iskolákban tanulnak. Fontos ez számunkra, hiszen ez az időszak az Európai Uniós forrásoknak a biztosítását teszi lehetővé és vissza nem térő alkalom.
Természetesen nemcsak ezeket a forrásokat lehet megszerezni, hiszen vannak olyan területek, amelyeket az Európai Unió nem finanszíroz. Az önkormányzat az elmúlt időszakban nagy hangsúlyt fektetett azokra a beruházásokra is, amelyeket saját erőből valósított meg. Egy- kettőt kiemelve az útfelújításokból: a Várkerület, amely megújult a Kisvárkerület, az útburkolatok, a Lackner Kristóf utca, az Ógabona tér, a Balfi utca, Pócsi utca, a Bajcsy- Zsilinszky út és még sorolhatnám tovább.
Más területeken is tettünk és végeztük a dolgunkat annak érdekében, hogy az itt élő polgárok számára a város kényelmesebb, komfortosabb legyen. Például az egészségügyben a súlyponti kórház szerepe tovább erősödött, a sürgősségi betegellátás tovább fejlődik, mind ebben, mind a következő években, és így a kórház a térségnek egy komoly egészségügyi centrumává válhat. Testvérvárosaink között egy történelmi adósságot törlesztettünk. Selmecbánya és Sopron között megkötöttük azt a testvérvárosi szerződést, amely ahhoz kellett, hogy ezt a történelmi adósságot törlesszük. Tulajdonképpen ennek a városnak köszönhetjük, mármint Selmecbányának, hogy az újkorban egyáltalán egyetem alakulhatott ebben a városban.
A város tisztább, rendezettebb és úgy gondolom, hogy élhetőbb, mint a korábbi időszakban. Erre nagy- nagy szükség van, hiszen ez az egyik legnehezebb feladat, hogy azokat az igényeket, amelyeket az itt élő emberek teljesen joggal támasztanak, azoknak eleget tudjunk tenni. Az anyagi dolgok mellett ezt a várost mindig a szellemisége jellemezte. Az a szellemisége, amit sokszor soproni szellemiségnek hívunk, amelyből mi is merítünk és mi is az elődeink példája szerint élünk. Az, hogy ez a város olyan amilyen, s ilyen eredményeket tudott felmutatni több évszázadon keresztül, egyetlen egy forrása volt, a becsületes, tisztességes munka. Ez emelte a várost mindig összetartó közösséggé, amelyet ma is élvezünk, és amelyet természetesen mi is szeretnénk tovább adni. Az elmúlt időszakban Sopron visszakapta a jó erkölcsbe vetett hitét, azt a hitet, amely mindenképpen szükséges ahhoz, hogy fejlődni tudjon, akár anyagiakban, akár szellemiekben. Hiszen e nélkül, tulajdonképpen nincsen semmi, nem lehet semmi komoly dolgot elérni. Engedjék meg, hogy elmondjam, ennek a városnak a sikere az itt élő polgárok sikerén alapszik.
Ezen alkalommal szeretném megköszönni mindenkinek, a munkáját. Az Ő sikerük az Önök sikere, természetesen a mi sikerünk is, hiszen egy városban élünk. Köszönöm az Önök támogatását részben a munkájukon keresztül, részben, pedig a direkt módon nyújtott támogatását, amelyet ez a városvezetés élvezhetett. Kérem, egyben hogy ezt a támogatást továbbra is megkapjuk Önöktől, akiknek a véleményére mindig adunk és fontosnak tartjuk. Fontosnak tartjuk azt, hogy kikérjük a polgárok véleményét meghatározó kérdésekben, hiszen a többség akarata, a többség véleménye mindig meghatározó és mindig irányadó. Iránytű lehet ahhoz, hogy mi a jó.
Köszönöm az önkormányzati képviselőknek az elmúlt év munkáját, amellyel segítették az önkormányzatot és városunkat. Természetesen köszönöm a hivatalok és mindazok munkáját, akik Sopront szebbé, jobbá, gazdagabbá akarták tenni. Ezen gondolatok jegyében kívánok minden soproni polgárnak nagyon jó egészséget, eredményben gazdag, boldog új esztendőt és emelem poharam mindannyiunk egészségére, mindannyiunk sikerére 2009. évben.
Boldog új évet!
|