Tisztelt Osztályvezető-helyettes Asszony! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Kedves Vendégeink!
Hosszú évek kemény munkájának a végéhez érkeztünk. Önök, akik e létesítmény születésénél is bábáskodtak pontosan tudják, hogy milyen nehéz és megfeszített előkészítést igényelt a beruházás. Pontosan tudják, hogy hány hosszú óra tervezői és kivitelezői munka van a szennyvíztisztító-telep létrehozásában.
Sopron töretlenül fejlődik, a mi felelősségünk pedig abban van, hogy megteremtsük ennek a természetes folyamatnak a 21. századi feltételeit. A Sopron Régió Csatornázási és Szennyvíztisztítási Program azért fontos, mert biztosítja ezeket a feltételeket.
Mit is köszönhetünk a korszerűsített szennyvíztisztító telepnek? Az új Telep ellátja Sopron, Ágfalva, Fertőrákos, Harka és Kópháza szennyvíztisztítását. A beruházás megvalósulásával a sopronkőhidai és a fertőrákosi telep megszűnt. Előbbit elbontották, utóbbit szennyvíz-előkezelővé alakították. Fontos környezetvédelmi eredmény, hogy a Fertő tóba így nem kerül még tisztított szennyvíz sem. A két említett telep szennyvizét a soproni hálózatba vezetik és végül itt tisztítják. A beruházást megelőzően Harka és Kópháza szennyvizét a nagycenki telep kezelte. Ezzel a projekttel sikerült tehermentesíteni a nagycenki telepet, melynek így megnövekedett a hatásfoka.
További eredmény, hogy az elkészült soproni telepen zárt rendszerben oldották meg a szennyvíztisztítást. A műtárgyakat lefedték, a szellőzést biofilteren keresztül valósították meg, így a kellemetlen, időnként korábban Sopronban is érezhető szagok megszűnnek. A megvalósított fejlesztésekkel minden előírásnak eleget teszünk.
A mai átadási ünnepségen nem hagyhatjuk szó nélkül a programhoz tartozó csatornafejlesztéseket sem, hiszen e kettő szervesen összefügg egymással. Olyan, eddig ellátatlan területeket sikerült az ISPA program keretében bekötni a rendszerbe, melyek a város már említett dinamikus fejlődésének és terjeszkedésének részei. Elég csak a Tómalomra és a Jánostelepre gondolnunk.
Külön Öröm számomra, hogy dr. Szájer József képviselő úr elfogadta a meghívást, hiszen oroszlánrésze van abban, hogy ma ebben az ünnepi pillanatban itt állhatunk. Alapos szakmai előkészítést követően 2001 őszén történt meg a brüsszeli döntés, amely az ő állhatatos munkája nélkül nem jöhetett volna létre. Akkor, mint Sopron országgyűlési képviselője és mint a Fidesz alelnöke sikerrel lobbizott a program érdekében, mind helyi, mind kormányzati szinten. Sokadmagával sikerült elérnie, hogy egy olyan közel 4 és fél milliárd forintos csatorna- és szennyvíztelep-felújítási program induljon meg városunkban, amely minőségi javulást hoz az itt élők életében.
Az ISPA Program tehát három politikai ciklust érint. Jól példázza azt a hosszú távú gondolkodást, amely a város töretlen fejlődéséhez elengedhetetlen. Mindannyiunk kötelessége, hogy szem előtt tartsuk az itt élők érdekeit és olyan beruházásokat indítsunk el, melyek hosszú távon minőségi javulást nyújtanak. Legyen ez akár szennyvízkezelés, akár hulladékgazdálkodás, akár a közlekedési feltételeken javító aluljáró megépítése. Minden ilyen fejlesztés a soproniak érdekében történik.
Sopron város polgármestereként ezért örömömre szolgál, hogy személyesen mondhatok most köszönetet mindazoknak, akik részt vettek a szennyvíztisztító telep fejlesztésében.
Önök méltán lehetnek büszkék a létesítményre és biztos vagyok benne, hogy a soproniak is azok.
Köszönjük az Önök kitartó munkáját!
(Elhangzott 2008. november 10-én, a Szennyvíztisztító telep átadási ünnepségén)
|