Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Tisztelt Emlékező Családtagok! Hölgyeim és Uraim, kedves Diákok!
Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata és magam nevében nagy tisztelettel köszöntöm Önöket a kommunista diktatúra áldozatainak emléknapján rendezett megemlékezésünkön. Megkülönböztetett tisztelettel köszöntöm a 100 éve vértanúhalált halt Szántó Róbert főhadnagy itt jelenlévő családtagjait, akikkel közösen emlékezünk. Mai napon a kommunista terror minden áldozatára emlékezünk. Tudjuk, hogy Sopron korán megismerte ennek az embertelen ideológiának a valódi természetét, igazi arcát: a kegyetlen terrort. Emlékeznünk kell, és emlékeztetni! Az áldozatoknak valódi elégtételt csak az adhat, ha nem feledünk.
Tisztelt Emlékező Közösség!
100 éve, 1919. március 20-án alakult meg a 133 napig regnáló magyar Tanácsköztársaság, amely történelmünk első vörös diktatúrája volt. A Tanácsköztársaság, saját nemzetére rontott és szörnyű kegyetlenkedéseivel szerzett hírnevet. Ideológiáját jól tükrözi Szamuely Tibor népbiztos 1919. április 20-án Győrben, elmondott beszéde, ahol a kommunista diktatúra és a kegyetlen terror lényegét mutatta be. Így vélekedett Szamuely Tibor népbiztos: „A hatalom a kezünkben van. Aki azt akarja, hogy visszatérjen a régi uralom, azt kíméletlenül fel kell akasztani. Az ilyennek bele kell harapni a torkába. A magyarországi proletariátus eddigi győzelme nem került különösebb áldozatokba. Most azonban szükség lesz arra, hogy vér ömöljön. A vértől nem kell félni. A vér - acél: erősíti a szívet, erősíti a proletár öklöt. Hatalmassá fog tenni bennünket a vér. A vér lesz az, mely az igazi kommünvilághoz elvezet minket. Ki fogjuk irtani, ha kell az egész burzsoáziát!" Sopron korán megismerte ennek az embertelen ideológiának a valódi természetét, igazi arcát: a terrort. Sok évvel a szovjet csapatok bevonulása előtt megmutatta valódi természetét a kommunista diktatúrát. Sopronban Szántó Róbert főhadnagy és Fennesz Rezső a vörös terror áldozatai, akiket 1919. július 4-én végeztek ki Szamuely László és emberei a Szent Mihály temetőben. A kommün bukása után közadakozásból, Sopron város támogatásával emlékművet állítottak a kivégzés helyszínén. Az emlékművet 1948-ban a Rákosi-rendszer elpusztította. Az áldozatoknak még az emlékét is el akarták törölni.
1999-ben újra emléktábla van a síron, melyet minden éven, Szántó Róbert főhadnagy leszármazottjaival közösen megkoszorúzunk, ahogy az a mai napon is tettük. Sopron város nem felejtheti el a 100 éve kivégzett mártírjait. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A kommunista diktatúrák halálos áldozatait világviszonylatban 100 millióra, Közép-Európában 1 millió főre becsülik. Jóval többre tehető azonban azok száma, akiket a diktatúra hétköznapi valósága testileg és lelkileg megnyomorított.
A mai napon a kommunista diktatúrák összes magyar áldozatára emlékezünk. Emlékezünk: a hadifogságot, a Gulágot megjártakra, a málenkij robotra hurcoltakra, a kirakatperek áldozataira, a recski rabokra, a hontalanná tett kitelepítettekre, az ötvenhatos Szabadsárharc és a Kádári-megtorlások áldozataira, a hazából elmenekültekre, a meghurcolt papokra, lelkészekre, a világnézetük miatt üldözöttekre, a Tsz-ekbe kényszerítettekre, a kisemmizett parasztemberekre, a földönfutóvá tett becsületes gazdákra, az osztályidegenné nyilvánított polgári középosztályra, az elhallgattatott és deklasszált értelmiségre, a származásuk miatt a továbbtanulástól megfosztott fiatalokra. .... és tovább folytathatnák az áldozatok végtelen sorát, akik emléke előtt fejet kell hajtanunk.
Tisztelt Emlékező Közösség!
Az emlékezéskor nem csak a kegyeletünket rójuk le az áldozatok előtt, hanem mi magunk is erőt meríthetünk mártírjaink életéből, a saját hétköznapi küzdelmeinkhez.
|