Tisztelt Képviselő Hölgyek, Urak!
Tisztelt emlékező Honfitársaim, Hölgyeim és Uraim!
Mi magyarok büszkén emelhetjük fel fejünket annak tudatában, hogy több mint 60 évvel ezelőtt akadt egy olyan pillanat a történelemünkben, amikor példát mutattunk az egész világ számára. A forradalom nem volt hiábavaló, a vereség, a számtalan áldozat és szenvedés ellenére sem. Ma már nyilvánvaló, hogy 1956 nemcsak Magyarországon járult hozzá a kommunista rendszer meggyengüléséhez, hanem a Szovjetuniót alapjaiban rendítette meg.
Tisztelt emlékező Soproniak!
A mai nap nemzeti gyásznap. Az 1956-os Forradalom és Szabadságharc sorsát a szovjet katonai invázió pecsételte meg november 4-én, néhány nappal azután, hogy Nagy Imre november 1-jén meghirdette Magyarország semlegességét. A hatalmat november 4-én a szovjetek által támogatott Magyar Forradalmi Munkás-Paraszt Kormánya vette át, Kádár János árulásával. A fegyveres felkelők ellenállását a szovjet túlerő november 11-ére törte meg. A forradalom leverését kegyetlen megtorlás követte. A halálos ítéletek mellett ezreket ítéltek börtönbüntetésre, internálásra.
Kádár János, aki Haynauénál is véresebb volt, öt évig tartó megtorlással állt bosszút 1956 hősein. A megtorlásról személyesen így nyilatkozott: „A nemzetközi munkásmozgalomnak is érdeke, hogy a bűnösöket szigorúan felelősségre vonjuk", és „inkább kemény, s ne enyhe ítéleteket hozzunk" - mondta. Tisztelt emlékező Közösség! Annak a szabad Magyarországnak, amelyben mi most élünk, 1956 hősei az alapítói.
1989-ben sokan azt hitték, hogy 1956 azzal győzedelmeskedik véglegesen, hogy az utolsó megszálló katona is elhagyja Magyarország területét. Azzal győzedelmeskedik, hogy végre megadjuk a végtisztességet a mártíroknak, és forradalom kései győzelme az is, hogy a szabad Magyar Köztársaságot október 23-án kiáltjuk ki. Azonban beszélhetünk-e igazán 1956 győzelméről akkor, amikor Kádár János sok honfitársunk szerint, az egyik legnagyobb magyar politikus, aki az 1956 utáni történelmünk legvéresebb megtorlásának egyik fő felelőse volt.
Nyugodtan kimondhatjuk, hogy a megszálló szovjet csapatok behívása, a negyvenéves katonai megszállás, a kommunista diktatúra megszervezése a magyar történelem egyik legsúlyosabb hazaárulása volt. Úgy gondolom, Sopron Megyei Jogú Város Önkormányzata az elmúlt években elvégezte a maga feladatát, amikor méltó emléket állított 56 hőseinek a Széchenyi téren. 56-os emlékéremmel tüntettük ki az egykori soproni forradalmárokat. Támogattuk, hogy megismerhetővé váljanak az elfelejtett hőseink. Ennek a szép sorozatnak a példája a mai könyvbemutató. Ezzel a hiánypótló kiadvánnyal emlékezünk és emlékeztetünk 1956 soproni városvezetőjére, Dr. Takáts Endrére.
Örök hálával és köszönettel tartozunk 1956 hőseinek és áldozatainak azért, hogy ma itt Európa közepén szabad és független demokratikus nemzetként élhetünk.
Mert, 1956 fénye örökké ragyog!
|