Kedves Egybegyűltek! Nagy tisztelettel köszöntöm a spártai delegációt, vezetőjüket Hrisztosz Patszilivasz alpolgármestert, a soproni városvezetőket és képviselőket, és természetesen valamennyi jelenlévőt!
Örömmel mondhatjuk el, hogy egy 10 esztendős baráti kapcsolat megpecsételése a mai nap, amikor Sopron városának nevében aláírjuk a testvérszerződést Spárta képviselőivel. Azzal a várossal, amely nagy szerepet játszott az ókori görög történelem kialakításában. A várossal, mely korának legnagyobb katonai erejét képviselte. Azzal a várossal, amelynek királynője Szép Heléna, a női szépség örök szimbólumává vált. Leonidas városával, aki a világtörténelemben a hazaszeretet -ideál első megtestesítője lett. A várossal, melynek neve az antik történelme alapján a belső önmérséklet gyakorlását, a haza iránti önfeláldozást, a szigorú nevelést, a nők-férfiak egyenjogúságát, valamint a nemes szerénységet, igénytelenséget, ésszerű takarékosságot is jelenti. Az ókori spártaiaknak az volt a céljuk, hogy tökéletes államukat tökéletes katonák védjék. Tiltották a pénz használatát, kötelező volt az egyenlőség. És Spárta volt az első görög állam, amely meghatározta polgárai jogait, és kötelességeit. Ezzel a jelen modern államainak ma is mintát adhat.
Spárta életét is megtépázta a történelem, miként Sopronét is. Városunkét, amely szintén a többezer éves településből kinőtt polgárvárosként mindig is helyt állt becsülettel és tisztességgel. Ha végigtekintünk Sopron történelmén, láthatjuk, hogy neves vezetői éppen olyan kemény és önfeláldozó élettel, bölcsességgel irányították városunk sorsát, mint Spártáét az antik uralkodók.
Sopron nem az ókorban határozta meg a történelem menetét, hanem később. „Szabad királyi város" rangot kapott önfeláldozásáért és a magyar Szent Koronához való hűségéért. A reformáció idején a szabad vallásgyakorlás egyik első helyszíne volt. Szinte városállami szervezetet állítottak fel eleink Sopronban, és a városi tanács a polgárjog megszerzését mindig szigorú feltételekhez kötötte. A Sopron melletti Ágfalvi csatával vívtuk ki az 1921-es népszavazást, melynek eredményeként a trianoni békeszerződés kapcsán az országtól elcsatolt volt vármegyei területek egy részéről - a város és a környező települések hovatartozásáról - szavazhattunk. Sopron magyar maradt, s ezzel kivívta a Leghűségesebb Város címet. Az 1956-os forradalomban háttérbázis szerepet vállalt, majd 1989-ben itt hasadt rés a vasfüggönyön, és ingott meg a kommunista diktatúra. Ez az esemény már a világtörténelmet is befolyásolta!
Kedves Egybegyűltek! Az előzőekből látható, hogy a két város méltó szerződő partnere egymásnak. Nem az ismeretlenségből került elő a szerződés ötlete, hanem már egy hosszabb sport-baráti kapcsolat után fogalmazódott meg a kulturális, sport, gazdasági együttműködés gondolata. Hiszen városunk - miként Spárta is - minden évben részt vett a különböző országokban megrendezett diákolimpiákon. 1996-ban Sopronban rendezték meg a diákolimpiát és itt merült fel először a két város öregdiák focicsapata kapcsolatfelvételének igénye. Az öregfiúk találkozásaiból mára már baráti kapcsolatok lettek. A soproni görög önkormányzat megalakulása után annak tagjai aktívan beléptek a közös programok szervezésébe. A látogatások rendszeressé váltak, a kör folyamatosan tágult: egyre több képviselő és soproni cég vezetője utazott Spártába és viszont. Egy diákcsere kapcsán a soproni Vas'villa diákjai voltak kint és fogadtak Sopronban spártai gyerekeket, s az oktatás kapcsán a zeneoktatás is a baráti érdeklődés központjába került. Aztán az első hivatalos spártai delegáció 2007. október 23-án érkezett Sopronba, majd hivatalos, általam vezetett soproni delegáció utazott Spártába, a testvérszerződés előkészítése kapcsán.
Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Most elérkeztünk az ünnepélyes szerződéskötéshez, mely hitem szerint mindkét város életét gazdagítja. Hosszú együttműködést, sok sikert kívánok a szerződés jövője kapcsán!
Kedves Jelenlévők! Engedjék meg, hogy egy, az iskolában megtanult rövid ókori görög szöveget, a Thermopülai csatában életüket vesztett hősök sírfeliratát aktualizálva köszönjem meg a figyelmüket: „kedves polgármester úr és Spárta képviselői, vigyék hírül a spártaiaknak: e szerződéssel - spártaiak és soproniak - is megcselekedtük, amit megkövetelt a haza!"
(Elhangzott 2008. szeptember 17-én, a testvérvárosi szerződés aláírásakor.)
|