Tisztelt Hölgyeim/Uraim!
Mielőtt értékelném az elmúlt esztendőt, engedjék meg, hogy rövid visszapillantást tegyek Sopron múltjába. Három olyan évszámot kell kiemelnem, amely bevéste magát mindannyiunk életébe: 1277 - szabad királyi város rangot kapott Sopron, 1921 - népszavazással nyilvánítottuk ki hűségünket Magyarországhoz, 1989 - utat nyitottunk egy szabadabb világ felé Európa újraegyesítésének megindításával.
E három dátum, és elődjeink példája kötelez minket.
Az örökölt helyzet
Nehéz helyzetben vettük át a város vezetését, elődeink számos rosszul előkészített beruházást és 12 milliárd forintos adósságállományt hagytak hátra. Nem könnyítette munkánkat a Gyurcsány-kormány politikája sem, hiszen 2007-ben tovább csökkentették az önkormányzatoknak nyújtott állami támogatást, tették mindezt növekvő infláció mellett. Nem csak a gazdasági, de a morális helyzet sem volt kedvező (utóbbi most sem az, hiszen gyakorlatilag megállt a gazdaság növekedése). A társadalom mind szélesebb rétege fordult el a közélettől és a politikától.
Ebben a közegben hirdettük meg a Tisztesség és szolgálat címet viselő programot. Kampányunkban 9 ígéretünk volt, melyek közül négyet már az első esztendőben teljesítettünk. Csökkentettük a kommunális adót; átlátható, tiszta gazdálkodást vezettünk be; ingyenessé tettük a soproni tömegközlekedést a kismamáknak; kampányt indítottunk a tiszta városért.
Megkezdett beruházások
Meg kell említeni azokat a beruházásokat, melyeket az előző városvezetés indított el, de mi fejeztünk, fejezünk be. Ezeket a kivitelezéseket Sopron fejlődése érdekében tovább vittük, helyenként jobbító szándékkal módosítottuk. Nem mehetünk el szó nélkül az olyan korábbi ciklusban hozott döntések mellett sem, melyek álláspontunk szerint megkárosították a várost. Az ország egyik legdrágább mélygarázsa épül Sopronban, a bekerülési költség háromszorosáért, melyet nekünk, soproniaknak kell megfizetni a korábbi rossz döntés eredményeképpen.
Hosszútávú tervek, átlátható gazdálkodás
A hivatalba lépésünket követően átvilágítottuk a cégeinket, gazdasági társaságainkat annak érdekében, hogy a párhuzamosságokat kiküszöböljük, valamint hatékonyabbá és olcsóbbá tegyük a működést. Összevontuk a hasonló feladatot ellátó gazdasági társaságokat, a Gyermek- és Ifjúsági Központ beolvadt a Pro Kultúra Kht.-ba.
Átalakítottuk a Polgármesteri Hivatal szerkezetét azért, hogy a kor kihívásainak, és a soproniak elvárásainak megfelelően működjön. Célunk az ügyfélbarát önkormányzat kialakítása.
Adópolitika
Ugyan a kormányzat egyre több anyagi terhet és feladatot hárít az önkormányzatokra, lehetőségeinkhez mérten szeretnénk „visszafogni" az adóemeléseket. A gazdaság élénkítése érdekében csökkentettük a kommunális- és az üdülők után fizetendő építményadót, valamint -és a jelenlegi helyzetben ez eredménynek számít- nem emeltük a többi adónemet. Megállítottuk az önkormányzati üzletek bérleti díjának emelkedését is.
A szociális helyzet
Fontosnak tartjuk, hogy lehetőségeinkhez mérten segítsük azokat, akik szociálisan rászorulnak. Tudjuk, hogy egyre nagyobb teher hárul a családokra, ezért a gyermeket nevelő kismamák számára ingyenessé tettük a helyi tömegközlekedést. Döntésünkért Sopron megkapta a megtisztelő „Családbarát önkormányzat" címet. Pályázatot írtunk ki felújításra váró önkormányzati bérlakásokra, így segítve a lakáshoz jutást. Feladatunk a megváltozott munkaképességűek kiemelt foglalkoztatása, ezért Közhasznú társasággá alakítottuk át a Szociális Foglalkoztató cégformáját, megnyitva a lehetőséget újabb pályázati lehetőségekhez és több alkalmazott felvételére.
Az egészségügyről
Közös sikerünk, hogy a minisztérium korábbi szakmaiatlan döntését sikerült megváltoztatni, és az Erzsébet kórház a súlyponti kórházak közé került. Az új vérellátó állomás-, a sürgősségi betegellátó osztály-, valamint a hét új szakrendelés kialakítása biztosítja, hogy a legjobb ellátást kaphassák az itt élők.
Városüzemeltetés
Kampányt indítottunk a „Tiszta és virágos városért", mert nem engedhetjük meg, hogy elborítsa utcáinkat, parkjainkat a szemét. Létrehoztuk a Hulladék-kommandót, és felszámoltuk az illegális hulladéklerakókat. Tizenhárom közút- és négy járda burkolatát újítottuk fel, bővítettük kerékpárút hálózatunkat, valamint járhatóvá tettük a dűlőutakat.
Anyagilag is támogattuk a Szt. Orsolya Iskola homlokzatának-, és a csillagvizsgálónak a felújítását; valamint teljes közmű- és útfelújítást végzünk a Pócsi utcában. Sikeresen pályáztunk, így 2,6 milliárd forintból a Kőszegi úton megvalósulhat az aluljáró. Célunk, hogy ezáltal is mérsékeljük a Csengery utca forgalmát, így (is) csökkentve a környezetszennyezést.
Kultúra, oktatás, sport
Hagyományteremtő szándékkal új kulturális rendezvényeket indítottunk, új színházi műsorstruktúrát alakítottunk ki bevonva a fiatalabb generációt is a színfalak világába. Támogatjuk sportegyesületeinket, valamint külön jutalmazzuk a kiemelkedő teljesítményeket. A Gárdonyi Géza Általános Iskolában futópályát avattunk, mert nem csak az élsportot, hanem a tömegsportot is fontosnak tartjuk.
Jövőkép
Végezetül engedjék meg, hogy röviden megemlítsek néhány olyan elképzelést, melyek hozzájárulhatnak az elkövetkező évek, évtizedek fejlesztéseihez. Szeretnénk, ha megújulna a fertőrákosi barlang- és a barlangszínház, hiszen Sopron turisztikai vonzereje tovább erősödve a régióban. Feladatunk az Ikva záportárazó kialakítása is, amely az árvízvédelmi feladatok mellett turisztikai szerepet is betöltene. Célunk, hogy megújuljon belvárosunk, rehabilitáljuk a tűztornyot, létrehozzuk a Kulcspont turisztikai centrumot és kialakítsuk a belvárosi kerékpárút-hálózatot. Dolgozunk a közös, magyar-osztrák vízellátó rendszer kialakításán és a fürdőfejlesztésen is.
Célunk egy szerethető és élhető város kialakítása. Szeretnénk újraéleszteni azt a soproni szellemiséget, amely a történelem során oly sokszor bizonyította erejét, és amely Sopront a leghűségesebb várossá tette.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket!
(Részletek dr. Fodor Tamás polgármester évértékelő előadásából. Elhangzott 2007. november 28-án.)
|